Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja w Zofiówce: poszukiwania na razie nie przyniosły rezultatu [AKTUALIZACJA]

Facebook Twitter

Ratownicy prowadzący akcję w kopalni Zofiówka wciąż nie natrafili na żadnego z trzech poszukiwanych górników. Ratownicy przeczesują miejsce wstrząsu, 900 metrów pod ziemią. Prace trwają także w drugim korytarzu, tam sytuacja jest równie trudna, materiał skalny wybierany jest ręcznie. Kluczową sprawą nadal jest podawanie świeżego powietrza do rejonu, gdzie mogą być górnicy.

Wszyscy mają nadzieję, że szkoleni na takie sytuacje, mogli schronić się w pobliżu rurociągu, którym podawane jest sprężone powietrze.

W akcji biorą udział wszystkie zastępy ratownicze z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia oraz z Wodzisławia Śląskiego.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zagrożenia życia i zdrowia wielu osób. Dostarczymy im wszystkie materiały – powiedział reporterowi Radia 90 Jacek Rzeszowski, szef Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu- Zdroju. Po sobotnim (5.05.) wstrząsie w kopalni Zofiówka prokuratura i policja zabezpieczyły dokumentację związaną z tym wypadkiem. Teraz to śledczy z Gliwic będą badać okoliczności zdarzenia.

Tymczasem w kopalni trwa akcja ratunkowa, ratownikom udało się doprowadzić do zasypanego chodnika rurociąg, którym tłoczone jest w to miejsce powietrze. W rejon zawału mają zostać wprowadzone także kamery, które dadzą obraz z zasypanego chodnika, wiadomo, że jest tam niewielki prześwit. Na razie stężenie metanu wynosi w tym miejscu około 8 %, ratownicy czekają aż ustali się na poziomie około 5%, by mogli wejść w to miejsce. Pisaliśmy o tym TUTAJ!

Udało się porozmawiać z dwoma górnikami, którzy opuścili rejon zawału, obaj przebywaj w szpitalu, są w dobrym stanie. Uzyskane od nich informacje pozwoliły na doprecyzowanie miejsca, w którym mogą znajdować się poszukiwani górnicy. Sprawdź informacje TUTAJ!

Przypomnijmy, że w rejonie zawału utknęło po wstrząsie 7 górników. Dwóch udało się uratować, wyprowadzono ich na powierzchnię jeszcze w sobotę (5.05.), obecnie są w szpitalu. Dwóch górników zginęło, ich ciała wczoraj (6.05.) wydobyto na powierzchnię. Dzisiaj (7.05.) mają odbyć się sekcje zwłok górników, zaplanowano także pobranie próbki do badań DNA w celu identyfikacji pierwszego z wyciągniętych mężczyzn.

Trwają poszukiwani trzech osób, z zaginionymi nie ma kontaktu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj