Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja w Zofiówce: ratownicy montują wydajniejszą pompę

Facebook Twitter

Dwóch rannych górników jest już w domu, odwiert został zacementowany, a woda z zalewiska dalej jest wypompowywana. To najnowsze informacje z KWK Zofiówka, gdzie już od siedmiu dni prowadzona jest akcja ratownicza.

Kolejny dzień poszukiwań nie przyniósł przełomu. Mikrofon, który opuszczono do wywierconego 100- metrowego otworu, zarejestrował tylko szum wody. Teraz kierownik akcji podjął decyzję o jego zacementowaniu, aby woda nie spływała i nie podnosiła poziomu zalewiska. Cztery pompy na sprężone powietrze cały czas wypompowują wodę, planuje się dostarczenie pod ziemię kolejnej, siedmiokrotnie wydajniejszej, elektrycznej. Ważące 900 kilogramów urządzenie transportowane jest w częściach i ma zostać zamontowane na końcu systemu. Stężenie metanu poniżej 2 % pozwala na jej bezpieczne użycie.

Dwóch rannych górników opuściło szpital w Jastrzębiu, mężczyźni są już w domu. Do Zofiówki przyjechali w piątek (11.05.) Krzysztof Tchórzewski, minister energii oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Wzięli oni udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego i rozmawiali z ratownikami. Minister Tchórzewski spotkał się również z rodzinami górników.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj