StartWiadomości Wiadomości dnia Wideo

Akcja w Zofiówce: ratowników blokuje woda. Zobacz film jak wygląda zniszczony chodnik

 

We wschodniej części wyrobiska ratownicy przesunęli się od rana do przodu o kilka metrów – mówił na wieczornej konferencji prezes JSW, Daniel Ozon:

W najbardziej wysuniętej części tego chodnika, nasze zastępy przeszły kolejnych kilka metrów i dotarliśmy dokładnie do 89 metra, tutaj zastępy wyposażone w tę antenę, zlokalizowały nadajniki z dwóch lamp, o dwóch różnych częstotliwościach i dotarliśmy też do lustra wody. Chodnik tutaj opada w dół, a w tej ostatniej części wyrobiska znowu idzie do góry, to lustro wody,  z okolic którego też dochodzą fale emitowane z nadajników w lampach, kończy się i za tym jest ta część chodnika pusta, już bez wody.

Z lustra wody wydobywają się bąble powietrza, najprawdopodobniej ze zniszczonego rurociągu ze sprężonym powietrzem – dodaje prezes Ozon. Jak będzie dalej przebiegała akcja?

Decyzja jest taka, że jak najszybciej będziemy ściągali i transportowali do tego rejonu pompy, by wypompować tę wodę. W zależności od tego do jakiego poziomu zejdzie to lustro wody, kolejne ekipy będą próbowały jak najszybciej przechodzić do pozostałej części tego wyrobiska. Liczymy na to, że górnikom udało się ewakuować do tej części, w której są największe szanse przeżycia.

Wypompowanie wody może potrwać około 9-10 godzin. Oszacowano, że może jej być około 300 metrów sześciennych.

Jednocześnie władze JSW zdecydowały o częściowym wydobyciu w kopalni:

Dodajmy, że jak zapewniają władze JSW, wznowienie wydobycia nie będzie miało wpływu na tempo prowadzenia akcji ratunkowej. Pokazano też film z podziemnej akcji:

Na środę (9.05.) na godzinę 8.00 rano zaplanowano kolejną konferencję prasową, na której dowiemy się o postępach akcji ratunkowej.

Zostaw komentarz