Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Akcja w Zofiówce: ratowników blokuje woda. Zobacz film jak wygląda zniszczony chodnik

Facebook Twitter

Na Zofiówce bez zmian, ratownicy cały czas szukają 900 metrów pod ziemią trzech uwięzionych górników. Akcja prowadzona jest w ekstremalnie trudnych warunkach. Po sobotnim (5.05.) wstrząsie w jastrzębskiej kopalni wysokość chodnika obniżyła się z 4 metrów do zaledwie 70 centymetrów. Sytuację skomplikowała napotkana woda.

 

We wschodniej części wyrobiska ratownicy przesunęli się od rana do przodu o kilka metrów – mówił na wieczornej konferencji prezes JSW, Daniel Ozon:

W najbardziej wysuniętej części tego chodnika, nasze zastępy przeszły kolejnych kilka metrów i dotarliśmy dokładnie do 89 metra, tutaj zastępy wyposażone w tę antenę, zlokalizowały nadajniki z dwóch lamp, o dwóch różnych częstotliwościach i dotarliśmy też do lustra wody. Chodnik tutaj opada w dół, a w tej ostatniej części wyrobiska znowu idzie do góry, to lustro wody,  z okolic którego też dochodzą fale emitowane z nadajników w lampach, kończy się i za tym jest ta część chodnika pusta, już bez wody.

Z lustra wody wydobywają się bąble powietrza, najprawdopodobniej ze zniszczonego rurociągu ze sprężonym powietrzem – dodaje prezes Ozon. Jak będzie dalej przebiegała akcja?

Decyzja jest taka, że jak najszybciej będziemy ściągali i transportowali do tego rejonu pompy, by wypompować tę wodę. W zależności od tego do jakiego poziomu zejdzie to lustro wody, kolejne ekipy będą próbowały jak najszybciej przechodzić do pozostałej części tego wyrobiska. Liczymy na to, że górnikom udało się ewakuować do tej części, w której są największe szanse przeżycia.

Wypompowanie wody może potrwać około 9-10 godzin. Oszacowano, że może jej być około 300 metrów sześciennych.

Jednocześnie władze JSW zdecydowały o częściowym wydobyciu w kopalni:

Dodajmy, że jak zapewniają władze JSW, wznowienie wydobycia nie będzie miało wpływu na tempo prowadzenia akcji ratunkowej. Pokazano też film z podziemnej akcji:

Na środę (9.05.) na godzinę 8.00 rano zaplanowano kolejną konferencję prasową, na której dowiemy się o postępach akcji ratunkowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj