StartWiadomości Wiadomości dnia

Aktualana sytuacja w komunikacji MZK w Jastrzębiu-Zdroju

Rafał Jabłoński (rzecznik MZK): Obecnie w Jastrzębiu-Zdroju i najbliższej okolicy problemy występują na 30% tras. Nieco ponad połowę zapewnia firma Warbus, natomiast kolejne kilkanaście procent kursów to już komunikacja zastępcza organizowana przez MZK. Jeśli chodzi o Czerwionkę-Leszczyny i Żory problemy występują w tym przypadku na około 40% tras. Tutaj w zabezpieczeniu komunikacji pomaga firma Mikrus. Jeśli chodzi o zwolnienia lekarskie kierowców PKM-u to już wiadomo, że najkrótsze zwolnienie lekarskie trwa do piątku, a więc ta sytuacja na pewno nie wróci do normy do piątku. 

Jak zapewnia Rafał Jabłoński, rzecznik MZK, z dnia na dzień poprawiana będzie komunikacja zastępcza. Informacja na bieżąco podawane są na stronie przewoźnika, a także w aplikacji mobilnej, a także na tablicach informacyjnych na przystankach:

Rafał Jabłoński: Co ważne, po korekcie elektronicznego systemu obsługi pasażerów, tablice przystankowe wyświetlają jedynie te kursy, które są aktualne, autobusy, które są na trasach. Jeszcze wczoraj była sytuacja taka, że pasażerowie stojąc na przystanku, widzieli wszystkie kursy, które są na tablicach świetlnych. Oczywiście, wiele z nich nie były aktualne. Teraz informatycy ten system troszkę zmodyfikowali tak, aby nie wprowadzać w błąd pasażerów, te tablice są już aktualne.  

Na razie trudno powiedzieć, jakie straty przyniesie choroba kierowców jastrzębskiego PKM-u:

Rafał Jabłoński: Z szacunkowych danych na dzisiaj, nie możemy przekazać z tego powodu, że sytuacja jest na tyle dynamiczna, że my z minuty na minutę, z godziny na godzinę uruchamiamy kolejne linie i trudno to powiedzieć i jakiekolwiek podawanie dzisiaj liczb byłoby nieodpowiedzialne, ale mogę powiedzieć, że MZK np. w Jastrzębiu obciąża firmę Warbus, ponieważ wykonawcą kontraktu na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój jest firma Warbus, a kolejne rozliczenia, jeśli chodzi o kary dla PKM-u wtedy będzie nakładała firma Warbus, która jest głównym wykonawcą, a PKM jest jej podwykonawcą. 

Na dziś (12.02.) na 67 kierowców prawie 60 jest na L4.

Obecnie w Jastrzębiu i najbliższej okolicy problemy występują na ok. 30% tras. Nieco ponad połowę zapewnia firma Warbus, natomiast kolejne kilkanaście procent kursów to już komunikacja zastępcza zorganizowana przez MZK. W Czerwionce-Leszczynach i Żorach problemy występują na ok. 40% tras. Tutaj w zabezpieczeniu komunikacji pomaga firma Mikrus. Aktualny, tymczasowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej MZK oraz w aplikacji mobilnej MyBus. Co ważne, po korekcie elektronicznego systemu obsługi pasażerów, tablice przystankowe wyświetlają jedynie kursy, które są aktualne, a więc należy spodziewać się przyjazdu autobusu. Ponadto w Biurze MZK trwa dyżur. Informacje udzielane są telefonicznie, a także za pośrednictwem komunikatora Messenger widocznego na stronie internetowej MZK.

W sprawie utrudnień na liniach można dzwonić pod numery telefonów:

  • 32 476 35 77
  • 32 476 34 74
  • 32 475 14 02

O problemach z komunikacją w Jastrzębiu-Zdroju pisaliśmy także: TUTAJ.

Formularz Daj znać czeka na Wasze informacje! Dzieje się coś ważnego? Nie zwlekaj – napisz do nas.

Wyślij zdjęcie, czy film lub po prostu opisz co się stało. Zostań naszym pierwszym źródłem informacji.

Zostaw komentarz