Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ale odkrycie! Dwa nowe gatunki roślin na Babiej Górze

Facebook Twitter

Odkryto nowe gatunki roślin na Babiej Górze! To dwa, nowe dla nauki gatunki jastrzębców - o tym botanicznym newsie czytamy w mediach społecznościowych Babiogórskiego Parku Narodowego. Opisał je prof. Zbigniew Szeląg, to efekt badań florystycznych, prowadzonych od kilku lat na Babiej Górze...

nowe gatunki roślin na Babiej Górze
Fot. FB Babiogórski Park Narodowy

Jeden z nowych jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense, a drugi- Hieracium besseri.

Jastrzębce (łacińska botaniczna nazwa Hieracium) to rośliny zielne, których nazwę prof. Marian Rejewski (botanik i ekolog) wywodzi od ziela „dzięki któremu jastrzębie /sokoły/ cieszą się swym przysłowiowym wzrokiem”. Drugi człon nazwy (besseri) został nadany temu gatunkowi przez odkrywcę rośliny, prof. Zbigniewa Szeląga, na cześć Willibalda Bessera – botanika, który w pierwszym kompleksowym opracowaniu flory Galicji z 1809 roku wymienił 49 gatunków roślin z masywu Babiej Góry.

W. Besser, a właściwie Suibert Józef Gottlieb był profesorem i dyrektorem Liceum Krzemienieckiego oraz tamtejszego ogrodu botanicznego. Jego zielnik liczył ponad 6 tys. arkuszy opisanych i nazwanych gatunków roślin. Liceum wraz z ogrodem botanicznym zostało zamknięte po powstaniu listopadowym w 1831 roku, a część kolekcji botanicznej przeniesiona do Lwowa. W 1834 roku Besser został profesorem botaniki na Uniwersytecie Kijowskim, gdzie pracował do przejścia na emeryturę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024