Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aleja Obrońców Ojczyzny w Rybniku do remontu. Dołożyły się też Lasy Państwowe

Facebook Twitter

Aleja Obrońców Ojczyzny w Rybniku, mieszcząca się na cmentarzu przy ulicy Rudzkiej, jest remontowana. Do inwestycji dołożyły się Lasy Państwowe.

Wstydziłem się za to miejsce na rybnickim cmentarzu, ale Aleja Obrońców Ojczyzny w Rybniku w końcu doczeka się remontu – mówi proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku ksiądz Marek Noras. Parafia administruje tą najstarszą częścią rybnickiej nekropolii. I tam właśnie przebiega Aleja. Dziś już wiemy że udało się pozyskać na ten cel 200 tysięcy złotych:

Ks. Marek Noras: Główna Aleja, która prowadzi przez cmentarz parafialny, przebiega obok grobów Powstańców Śląskich. m.in. jest tam pochowany dowódca Powstań Śląskich pan Zgrzebniok. Ta Aleja dalej biegnie obok żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bronili tych ziem. Ludzie chodząc, troszeczkę tą aleje wydeptali i już  rzeczywiście nadawała się ona do remontu. Mnie jako gospodarzowi było tak po ludzku wstyd, że ona tak wygląda. Drugie uczucie to strach przed wyceną, bo ile kosztuje jakby ją na nowo zrobić. Ale tak sobie pomyślałem, że jak żołnierze szukali czasami miejsca, gdzie będą się czuli bezpieczniej, to uciekali do lasu. Pomyślałem więc: a może zapytać Lasów Państwowych o pomoc…

Aleja Obrońców Ojczyzny w Rybniku remontowana dzięki wsparciu Lasów Państwowych

Odpowiedź Lasów Państwowych była pozytywna, które przekazały na remont 200 tysięcy złotych. Mówi Hubert Wiśniewski zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który przekazał wczoraj (12.10.) symboliczny czek na ten cel:

Hubert Wiśniewski: W imieniu dyrektora generalnego Lasów Państwowych chciałyby dołożyć się chociażby tą drobną cegiełką do wspaniałej inicjatywy rewitalizacji tej pamiątkowej Alei. Mam nadzieję, że te środki finansowe zostaną spożytkowane we właściwy sposób. W zasadzie to jestem  wręcz przekonany, bo rozmawiając tu z księdzem proboszczem widzimy, jak wielkie serce wkłada we wszystko, co robi.  Jeszcze raz serdecznie gratuluję i trzymam kciuki, żeby ta inwestycja się powiodła.

Aleja Obrońców Ojczyzny w Rybniku – to miejsc pochówku żołnierzy z 1939 roku i powstańców śląskich

Miejsce pochówku Powstańców Śląskich musi godnie wyglądać – podkreślał Michał Woś wiceminister sprawiedliwości:

Michał Woś: Rozmawialiśmy z księdzem proboszczem i z innymi osobami i przy 100-leciu pierwszego powstania i przy 100-leciu drugiego powstania i przy 100-leciu trzeciego powstania, że po prostu z tym coś w końcu trzeba zrobić, żeby rzeczywiście to miejsce wyglądało jak najgodniej. Trzy razy w roku, bo w trzy rocznice każdego z powstań zawsze się tam spotykamy, gromadzimy, pamiętamy o panu Zgrzebnioku, o innych powstańcach, ale  rzeczywiście to musi być godne miejsce, reprezentacyjne miejsce i ta Aleja na tym cmentarzu zyska nowy blask, bo to jest nasze zobowiązanie, nasz wkład jako wdzięczność tym, którzy walczyli za wolną Polskę, walczyli w Powstaniach Śląskich.

Remont Alei Obrońców Ojczyzny na rybnickim cmentarzu już się rozpoczął.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lutego 2024