Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Aleksandra Klich-Siewiorek nową dyrektorką rybnickiej biblioteki

Facebook Twitter

Znana dziennikarka nową szefową rybnickiej biblioteki. Komisja konkursowa postawiła na Aleksandrę Klich-Siewiorek. Jak wyobraża sobie działanie biblioteki pod swoim kierownictwem?

Aleksandra Klich i prezydent Rybnika Piotr Kuczera podczas spotkania kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz".fot.W. Troszka/rybnik.eu

Aleksandra Klich-Siewiorek jest publicystką i autorką książek m.in. biografii Kazimierza Kutza „Cały ten Kutz”, zbioru opowieści o Górnoślązakach „Bez mitów”, wywiadów-rzek z biskupami: Józefem Życińskim i Szczepanem Wesołym oraz z muzykiem Arturem Rojkiem. Zawodowo od wielu lat związana z mediami także w regionie. W 2011 została laureatką Honorowej Złotej Lampki Górniczej – wyróżnienia towarzyszącego Rybnickim Dniom Literatury. W Rybniku współtworzy Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” – ogólnopolski konkurs na najlepszą biografię.
a na co dzień mieszka w Rudach, o których wraz z mężem napisała przewodnik „Rudy Zaczarowane”.

Zawodowo od wielu lat związana z mediami – najpierw z „Trybuną Śląską”, a od 2000 roku z „Gazetą Wyborczą”, gdzie była dziennikarką, redaktorką, wicenaczelną, a przez ostatnie pięć lat redaktorką naczelną Wysokich Obcasów. Dwukrotnie w finale Grand Press.

Jak wyobraża sobie przyszłość placówki pod swoim kierownictwem?

 Jestem przekonana, że czytanie przetrwa. Więcej: że ma wielką przyszłość – trzeba tylko umiejętnie docierać z książką do ludzi, otwierać świat książek na ich potrzeby. Książka jest wieczna, zmieniają się tylko nośniki treści. Biblioteka to miejsce kulturotwórcze i aktywizujące społeczność. Chciałabym, żeby Biblioteka w Rybniku i jej filie taką właśnie rolę pełniły w życiu rybniczanek i rybniczan. By były na nich otwarte i dla nich ważne. Potencjał jest ogromny. Rybnik i okolice to według danych Biblioteki Narodowej jedno z najbardziej „rozczytanych” miejsc w kraju. Jest ogromna szansa, by Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna stała się zaczynem Rybnika – miasta literatury. Chciałabym, żeby rybniczanki i rybniczanie chcieli być w bibliotece, odnajdując tutaj miejsce zdobywania wiedzy, przyjemności obcowania z książkami (na różnych nośnikach), spotkań z inspirującymi ludźmi, ciszy, pozytywnych niespodzianek emocjonalnych i intelektualnych. Miejscem łatwo dostępnym, do którego są zapraszani i w którym są mile widziani, miejscem bez barier architektonicznych, komunikacyjnych czy mentalnych. Przestrzenią zapraszającą do opowieści i rozmowy. Chciałabym, żeby Biblioteka miała najlepsze książki na różnych nośnikach. Żeby była otwarta i dostępna dla wszystkich była najbezpieczniejszym miejscem w mieście. Żeby każda rybniczanka i każdy rybniczanin, w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach, mieli dobry powód, żeby do niej wpaść – dla jednych będzie to książka i poszukiwanie informacji, dla innych spotkania z pisarzami, dla innych warsztaty, rozmowy, również o tym kim jesteśmy my, nasza historia, teraźniejszość i przyszłość.

Aleksandra Klich-Siewiorek zastąpi na stanowisku Stanisławę Adamek.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj