Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Alergia na pupila. Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?

Facebook Twitter

Coraz bardziej powszechnym problemem staje się alergia na zwierzęta. Na sierść kotów czy psów uczulenie występuje u 4-10% ludzi. Najczęstszymi jej objawami są katar, kichanie czy trudności w oddychaniu. Jak zdiagnozować i leczyć alergię?

fot.Free-Photos/ pixabay.com

Alergia

Alergia jest nieprawidłową reakcją na alergen przez nasz układ odpornościowy. Alergeny dla zdrowych osób są nieszkodliwe, natomiast organizm osoby uczulonej traktuje je jako wirusy czy bakterie.

Alergia na zwierzęta domowe

Alergia na naszego pupila trwa cały rok, nasilone objawy występują w okresie jesienno-zimowym. Przyczyną alergii są białka obecne w naskórku, ślinie czy moczu domowych zwierzaków. Najczęstsze objawy, które dotykają chorych to kichanie, katar, łzawienie czy zaczerwienienie oczu, świąd (nosa, jamy ustnej, gardła), kaszel.

Alergia na zwierzęta przyczynia się również do astmy, dlatego u osoby uczulonej mogą wystąpić następujące objawy:

  • duszności,
  • ucisk w klatce piersiowej,
  • świszczący oddech,
  • kaszel.

Alergie skóry

Osoby uczulone na zwierzęta mogą zmagać się również z objawami skórnymi takimi jak: pokrzywka, atopowe zapalenie skóry czy świąd.

Przyczyny alergii

Lekarze twierdzą, że u uczulonych mogą pojawić się objawy alergii podczas konktaktu z każdym zwierzęciem, które jest pokryte sierścią, jednak najczęściej alergia pojawia się podczas kontaktu z:

  • kotami (ta alergia związana jest z alergenami obecnymi w sierści, ale także w naskórku, ślinie i moczu),
  • gryzoniami (źródłem alergenów chomików, świnek morskich, królików, myszek czy szczurów jest mocz),
  • psami (alergeny psów znajdują się w sierści, naskórku i ślinie. Uczulają one jednak mniej niż alergeny kota i gryzoni),
  • ptakami (alergeny występują w piórach, naskórku oraz odchodach).

Leczenie

Aby potwierdzić uczulenie na zwierzę trzeba wykonać test alergiczny skórny i/lub z krwi. Podczas gdy alergia zostanie rozpoznana, zaleca się ograniczanie kontaktu z pupilem. Warto jednak wiedzieć, że istnieją leki, które pomagają w złagodzeniu objawów uczulenia. W przypadku, gdy rozstanie z uczulającym zwierzęciem nie jest możliwe, alergolog może podjąć próbę zastosowania immunoterapii swoistej, czyli odczulania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024