Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Alter Sport Festiwal w Rybniku już za nami! Co działo się na stadionie lekkoatletycznym? [WIDEO]

Facebook Twitter

Dawid Godziek na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata w dirt jumpingu, jaki rozegrano w czasie festiwalu. To była największa atrakcja sobotniej (25.08.) imprezy. Loty na dwóch kółkach i triki przygotowane przez blisko 30 zawodników z całego świata podobały się widzom.

Co usłyszała Monika Sokołowska od osób podziwiających uczestników Pucharu Świata?

Mówi Szymon Godziek, zawodnik MTB Freestyle, wielokrotny mistrz Polski i trzeci zawodnik ubiegłorocznego cyklu zawodów Pucharu Świata. W tym roku poza podium. A kto jeszcze pojawił się na zawodach?

Mamy szalonych Hiszpanów, Rosjan, Czechów, Ukraińców, Słowaków. My kochamy się popisywać! Dlatego tu jesteśmy. Skaczemy na rowerach, na specjalnej skoczni, która pozwala na robienie trików polegających na różnych obrotach typu salto z rowerem do tyłu, salto do przodu, nawet podwójne salta, a do tego obroty. Tych trików jest naprawdę mnóstwo, jak obrót kierownicą z rowerem. Każdy musi tu przyjść, aby zrozumieć o co chodzi. Ta skocznia jest dosyć specyficzna, ona jest ogromna. Każdy z tych zawodników wiedział jaki trik będzie próbował w Rybniku zrobić i ćwiczył ten trik specjalnie. To się ćwiczy w specjalnych warunkach, ja np. mam basen z gąbkami. Tam jak spadnę na głowę to mi się nic nie dzieje. Można je też ćwiczyć do wody. Ja jeżdżę 10 lat, ale zawodnik musi jeździć z 3, 4 lata, żeby ogarnąć ten lot. 

Na drugim miejscu znalazł się Hiszpan – Bienvenido Aguado Alba, a na trzecim Marek Łebek:

Pierwsze co zrobię, to będzie twister, chciałbym dorzucić jeszcze „no handa”, czyli puścić rower rękami. Ta odwaga do skakania przychodzi z czasem, zaczyna się od mniejszych przeszkód, aż w końcu się wskakuje na taki poziom, gdzie wydaje się to po prostu normalne. (…) Takich imprez jest coraz więcej, ale jednak wciąż za granicą. Był taki okres, że w Polsce było ich naprawdę dużo, teraz jest troszeczkę mniej. (…)

Ale Alter Sport Festiwal to także prezentacje sportów alternatywnych, niszowych. Wśród dyscyplin, których można było spróbować znalazł się unihokej:

Świetna sprawa, super zabawa dla dzieci, dla dorosłych. Treningi odbywamy dwa razy w tygodniu w Niedobczycach, zapraszamy wszystkich chętnych. (…) My dużo biegamy, super się bawimy, ćwiczymy. (…) Zasady są podobne jak w hokeju na lodzie. (…)

Do treningów unihokeja zachęca Mariusz Jurek z Bruins Unihokej Rybnik. W trakcie sobotniej (25.08.) imprezy można było też spróbować jazdy na „trajkach”. Mówi Tomasz Olszowski, konstruktor „drift trike”:

Są to drift trike, polska nazwa trójkołowce do driftu. Pojazdy stworzone do tego, żeby jeździć, ślizgać się bokiem. Wystarczy parking, jakiś asfalt, kostka, coś równego i naprawdę jest sporo zabawy. Coraz bardziej staje się to popularne, dążę do tego, żeby było jeszcze bardziej znane.

Zobaczcie filmy i zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024