Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Alternatywne lekcje z wf-u”: Monika Pyrek zachęcała dzieci do ćwiczeń [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

Do Jastrzębia zawitały "Alternatywne lekcje z wf-u". To program realizowany w całym kraju przez fundację Moniki Pyrek, wielokrotnej medalistki mistrzostw Świata i Europy w skoku o tyczce. Po zakończeniu kariery zajęła się promocją zdrowego stylu życia. Jej fundacja tworzy projekty dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz opiekunów zachęcające do bycia aktywnym i spędzania wolnego czasu na sportowo.

Jeden z nich w ciekawy sposób pokazuje uczniom szkół podstawowych, że wf wcale nie musi być nudny. Dziś (13.03) alternatywne lekcje z wf-u zorganizowano w hali widowiskowo-sportowej w Jastrzębiu. Mówi Monika Pyrek:

Monika Pyrek: Łączymy tak naprawdę sport i technologię. Mamy przygotowane stacje, na których dzieci korzystają z symulatorów sportowych, urządzeń interaktywnych, urządzeń pomiarowych. Wychodzimy z założenia, że ten owoc zakazany zawsze najlepiej smakuje. Jeżeli pokażemy dzieciakom pozytywną stronę technologii, to myślę, że będą też chętniej z niej korzystać w tym dobrym, pozytywnym stylu. Staram się im przekazać to, żeby pracowały nad sobą, nie porównywały się rekordów mistrzowskich, ale żeby poprawiały każdy swój rekord, bo to jest droga do rozwijania siebie, do umacniania siebie, budowania pewności siebie.

Uczestnicy tej wyjątkowej lekcji mogli się sprawdzić w kilku dyscyplinach:

Monika Pyrek: Uważam, że dziecko musi znaleźć swój sport, dlatego tutaj mamy wiele dyscyplin sportu – bieg sprinterski, który jest mierzony na fotokomórkach, czyli w takich samych warunkach jak na mistrzostwach świata, to już jest wabik dla dzieci. Mamy symulator przeciągania liny, dzieciaki się siłują same ze sobą. Jest symulator narciarstwa. Dla tych, które nigdy nie próbowały, może być to początek pięknej przygody. Są refleksomierze, to są takie urządzenia sprawdzające naszą koncentrację, koordynację. Jest radar, który mierzy prędkość strzału na bramkę. Ścianka wspinaczkowa mobilna, która się kręci. Działa na zasadzie bieżni, ale w pionie. Dzieciaki się w miejscu wspinają, ale jednak maszyna mierzy, na jaką wysokość mogą się wdrapać. Symulacje wioślarskie, kolarskie.

Dzieciom biorącym udział w wydarzeniu bardzo podobało się nowatorskie podejście do wf-u:

Monika Pyrek

Takie wyjątkowe lekcje są świetnym połączniem technologii i ruchu – to dobry kierunek do którego powinniśmy zmierzać

– dodaje nauczyciel wychowania fizycznego w szkole podstawowej numer 2 mistrzostwa sportowego w Jastrzębiu, Damian Zawierucha.

Damian Zawierucha: Rewelacyjnie to wszystko wygląda. Widać, że też samym uczestnikom się bardzo to podoba. Nam też nauczycielom na pewno przydałby się taki sprzęt. Wiadomo, że to są duże fundusze. Może kiedyś szkoła w jakiejś części będzie też tak wyglądała. Ale fajny taki dodatek i na pewno jest to takie urozmaicenie w takim codziennym planowaniu swoich lekcji. Wiadomo, że to wszystko idzie z duchem czasu i technologie się będą pojawiały i fajnie, że my wszyscy możemy to zobaczyć, jak to może wyglądać i że jest do tego dostęp.

Damian Zawierucha

Monika Pyrek wierzy, że poprzez takie lekcje dzieci i młodzież uda się zarazić pasją do sportu:

Monika Pyrek: Celami jest zachęcenie dzieci, pokazanie, że sport jest fajny bez względu na metodę, którą użyjesz , to rzeczywiście sport może powodować radość. To nie będzie, że każdy pokocha nagle sport, to by było po prostu idealne rozwiązanie, ale jestem realistką, wiem, że tak nie będzie, ale nawet wspomnienia, które stąd zachowają, mam nadzieję, że będą im przypominać, że ten sport może być taką ważną i istotną, potrzebną częścią ich życia.

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024