Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ambitne plany rybnickiego starostwa. Czy uda się stworzyć centrum informacji o ścieżkach rowerowych?

Facebook Twitter

Stary, zrujnowany budynek dworca ma odzyskać blask i cieszyć oko turystów. W Suminie ruszyły prace przy modernizacji obiektu na dworcu PKP.

Przypomnijmy: należy on do Starostwa Powiatowego w Rybniku, które postanowiło stworzyć w miejscu, być może zapomnianym przez wielu, centrum informacji o ścieżkach rowerowych:

Postanowiliśmy, że zaczniemy już tam działać. Jesteśmy już po wymianie stolarki okiennej w całym budynku, teraz rozstrzygnęliśmy przetarg na docieplenie budynku i wykonanie elewacji zewnętrznej. Więc tutaj już niedługo będzie można zobaczyć pierwsze obiekty. Chcielibyśmy już także, nawet jeśli jeszcze nie będziemy mieli przyznanych środków, w okolicy maja – czerwca uruchomić tam wypożyczalnię rowerów, żeby zachęcić ludzi do aktywnego wypoczynku na terenie naszego powiatu.

– zapowiada Sonia Fojcik-Hałacz z referatu funduszy zewnętrznych w rybnickim starostwie. Urzędnicy starają się o dofinansowanie inwestycji z unijnego budżetu, na razie angażując własne środki:

Tam już generalnie trochę rzeczy było zdewastowanych. Okna już ulegały zniszczeniu, więc już musieliśmy tam wykonać tych prac. Okolice dworca w Suminie – tam się już zaczyna park krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Także zachęcamy, żeby tam przyjechać samochodem, innym środkiem lokomocji – do dworca w Suminie, a dalej już się przesiadać na rower i korzystać aktywnie z tych dóbr, które posiadamy.

W planach jest też wyremontowanie piętra budynku dawnego dworca, na tyle, by można było to miejsce wynająć lub wydzierżawić komuś, kto będzie zainteresowany, by na przykład uruchomić tam restaurację. W pobliżu stworzona ma zostać również ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza.

Gdyby udało nam się uzyskać dofinansowanie, musimy się zmieścić do 30 czerwca 2015 roku. Gdyby nam się nie udało uzyskać tego dofinansowania, to takim systemem gospodarczym przy zaangażowaniu naszych środków, a także przy szukaniu środków zewnętrznych cały czas, bo jedna perspektywa się kończy, druga zaczyna. Chcielibyśmy pozyskiwać skutki, wtedy może nam się wydłużyć ten czas doprowadzenia dworca do tego stanu docelowego, ale myślimy, że to i tak będzie drugi kwartał przyszłego roku.

Koszt całej inwestycji szacowany jest na milion 200 tysięcy złotych. W starostwie w Rybniku mają nadzieję na dofinansowanie tej inwestycji w wysokości 85%. Dodajmy, że przed centrum urzędnicy chcieliby ustawić zabytkową lokomotywę, trwają więc jej intensywne poszukiwania.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj