Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Amfiteatr wpisany w mury obronne. Możecie to zobaczyć w Żorach [WIDEO]

Facebook Twitter

Nie wszyscy wiedzą o tym, że mamy takie miejsce- słyszymy w Żorach obok amfiteatru. Powstał przy murach obronnych, jako miejsce do spotkań i wydarzeń kulturalnych. Na razie ich organizację na większą skalę wstrzymała epidemia koronawirusa, ale spacerując po Żorach warto zajrzeć między ulicę Bramkową i Ogrodową.

Jan Stasik dba o porządek w tej części miasta, jest w amfiteatrze codziennie, rozmawiała z nim Małgorzata Kmieciak, posłuchaj:

Jak przypomina Urząd Miasta w Żorach późnośredniowieczne mury miejskie zaczęto wznosić pod koniec XIII w., a budowę ukończono przed rokiem 1345:

Żorskie mury obronne otaczały miasto, które miało typowy średniowieczny układ urbanistyczny i było założone na planie wrzeciona z prostokątnym, centralnym rynkiem i dwiema bramami. Mury w partii fundamentowej wykonano z kamienia polnego i łamanego, a w pozostałej części z ręcznie lepionej cegły gotyckiej.

Zobacz film z tego miejsca:

Projekt „Renowacja fragmentu murów obronnych w Żorach i przeznaczenie go na cele kulturalne” otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 311 866,48 zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania z budżetu państwa wyniosła 154 337,23 zł, a całkowita wartość projektu to 2 999 991,42 zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj