Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Andrzej Novikov z granicy w Medyce: „Najtrudniej dotrzeć do przejścia, po polskiej stronie już ok”

Facebook Twitter

Andrzej Nowikov właśnie wrócił ze wschodniej granicy, reporterce Radia 90 opowiedział o sytuacji na przejściu granicznym w Medyce. "Dużo ludzie musi tam dojść na piechotę, ale jak już przekroczą granicę, to w Polsce od razu zajmują nimi wolontariusze, otrzymują pomoc."

Andrzej Novikov: W Medyce jest bardzo dużo ludzi, głównie kobiet z dziećmi, które muszą tam dojść z buta a potem czekać do odprawy. Wszyscy są tam zmarznięci, głodni. Ze strony Polski wszystko jest w porządku, gorąca kawa, herbata, zupa, wolontariusz przekazuje dużo informacji gdzie trzeba iść, pyta czy ktoś na nich czeka…..

Radio 90: Czyli najgorzej dotrzeć do granicy?

Andrzej Novikov: Tak, jak już przejdziesz granicę, wolontariusz odprowadza do busa i jadą dalej. Nie mogliśmy nic przekazać na stronę ukraińską…Straż Graniczna nie pozwala na to. Byłem na 3 przejściach, żeby zobaczyć jak to wygląda, żebyśmy mieli ogląd sytuacji. Przekazałem to na spotkaniu naszego sztabu.

Media już w piątek donosiły, że rośnie liczba osób na przejściach z Ukrainą zarówno tych które uciekają do Polski, jak i tych, które jadą z powrotem na Ukrainę do swoich rodzin, są tam też mężczyźni, którzy pracują w Polsce, teraz wracają na Ukrainę, by walczyć za swój kraj.

Andrzej Novikov: Przechodzą kobiety z dziećmi, nie puszczają facetów od 18 do 60 lat.

Jak przekazał dziś (26.02.) Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, od chwili gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, granicę z Polską przekroczyło 100 tysięcy uchodźców z tego kraju.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023