Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Anioły przyleciały przed rybnicką bazylikę! Symbolizują siedem cnót głównych

Facebook Twitter

Mityczne postacie w realne kształty ujął rzeźbiarz Michał Batkiewicz i tak powstało 7 posągów symbolizujących 7 cnót głównych. Ekspozycja "Anioły" na placu Jana Pawła II gościć będzie do końca lipca.

fot. L.Tyl / rybnik.eu

Prace tego artysty można znaleźć nie tylko w kraju, ale także za granicą, gdzie powstawały pomniki czy rzeźby plenerowe. Anioły w każdym miejscu na świecie symbolizowały wzniosłe uczucia i idee. Były swoistymi stróżami pokoju i symbolami nadziei. Na przestrzeni wieków niezliczeni artyści próbowali ująć anioły w swój własny, niepowtarzalny sposób. Każdy z nich robił to inaczej i każdy w aniołach dopatrywał się czegoś wzniosłego, czegoś, co wykracza poza nasze ludzkie rozumowanie. Ekspozycja „Anioły” jest właśnie taką próbą ujęcia tych mitycznych wręcz istot w ramy naszego, ludzkiego pojmowania.

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 r. w Nowym Targu. W 1978 r. ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie w 1984 r. wydział rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego kościoła polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA. Zaprojektował i zrealizował drewniany kościół z wyposażeniem w Lawton w USA, a także liczne rzeźby plenerowe i pomniki, które znajdują się w Hamburgu (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Tolido (USA), Turynie i Nichelino (Włochy), Komarno (Słowacja) oraz w Polsce: w Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Rabce Zdroju, Nowym Targu i Wrocławiu oraz w krakowskim zoo, gdzie zostały umieszczone postacie zwierząt.

W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez Prymasa Polski Józefa Glempa. Jest też autorem wielu tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Teraz mamy zaszczyt gościć jego dzieła na Placu Jana Pawła II w Rybniku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021