Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Anna Hetman w Radiu 90: Brakuje ekogroszku, bo to paliwo musi spełniać wyższe wymogi

Facebook Twitter

"Brakuje ekogroszku, bo paliwo musi spełniać wyższe wymogi stawiane przez ministerstwo klimatu i środowiska" - tak brak dostatecznej ilości opału na rynku tłumaczy poranny gość Radia 90.

Była nim Anna Hetman prezydent Jastrzębia-Zdroju, a jednocześnie przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. W trudnej sytuacji znaleźli się ci, którzy wymienili stare kotły, na nowe piece piątej klasy. Przed kopalniami spore kolejki. Na ekogroszek czeka się kilka dni, bo kopalnie Polskiej Grupy Górniczej tłumacząc się ogromnym zainteresowaniem ograniczyły jego sprzedaż do 3 ton:

Anna Hetman: Ekogroszek to nie jest eko paliwo, pewnie część trudności wynika z tego, że ministerstwo klimatu stawia wyższe wymogi jeśli chodzi o poziom energetyczności i zanieczyszczania, składu tego produktu. Firmy muszą się przygotować i zmniejszyć udział siarki i popiołu w ekogroszku. Przedsiębiorstwa przygotowują się do zmiany produkcji. (…)

Ile osób opala domy piecami na ekogroszek? Nikt takich danych póki co nie ma, ale wiadomo że to spora grupa, wiele osób zrobiło to w tym roku, chcąc zdążyć przed zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej. Poranny gość Radia 90 Anna Hetman, powołując się na rozmowę z przedsiębiorstwem górniczym, ma nadzieję że ekogroszku nie zabraknie:

Anna Hetman: Rozmawiałam z firmami, które związane są z produkcją, one twierdzą, że obaw, że zabraknie tego produktu – nie ma. Ono będzie sukcesywnie dostarczane, mam nadzieję, że nie dojdzie do zablokowania rynku. Liczmy na to, że firmy się wywiążą i będą spełniały wszystkie normy. (…)

Prezydent Jastrzębia-Zdroju mówiła w porannej rozmowie w Radio 90, że w mieście pozostało do wymiany jeszcze około 20% pieców:

Anna Hetman: My mamy bardzo dobry stopień wymiany kotłów, ten rok trochę nam się opóźnia, bo nie ma produktów na rynku. Bardzo dużo wniosków zostało złożonych.

Radio 90: Ile zostało do wymiany?

Anna Hetman: Około 20%.

Radio 90: Czy po 1 stycznia powinny być kary?

Anna Hetman: Uważam, że nie. Ten rok jest trudny na zakupy i usługi, ze względu na brak materiałów. (…)

Zobacz całą rozmowę Arkadiusza Żabki z Anną Hetman prezydent Jastrzębia Zdroju:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj