Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Anna Hetman w Radiu 90 – nowa prezydent Jastrzębia-Zdroju o swoich planach

Facebook Twitter

Samorząd niewiele może zrobić w sprawie rozwiązania problemów przed jakimi stanęło górnictwo - przyznała w porannej rozmowie w Radio 90 Anna Hetman nowo wybrana prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Radio 90: Witamy, w porannym spotkaniu, Pani Prezydent Jastrzębia-Zdroju, Anna Hetman!

Dzień dobry.

Radio 90: Gratulacje – pierwsza prezydent w regionie.

Dziękuję, no rzeczywiście historyczne to jest.

Radio 90: Po 12 latach następuje zmiana prezydenta Jastrzębia i to zmiana dosyć spora. Tak szczerze, jest pani zaskoczona tym wynikiem?

Wynikiem tak, bo jest to wynik, który pokazuje takie ogromne potrzeby zmian w Jastrzębiu i jednocześnie potrzeba wprowadzenia czegoś innego, ale i obciążenie dla mnie, czyli duże zobowiązanie wobec mieszkańców, bo wyniku pozytywnego się spodziewałam.

Radio 90: Ja przypomnę, to była druga tura, 57% poparcia. W I turze, wydaje się, ta rywalizacja była bardziej wyrównana.

Tak, te głosy się porozkładały na pozostałych kandydantów, natomiast w II turze wyraźnie było widać tą dużą przewagę i to jest takie duże zobowiązanie wobec mieszkańców.

Radio 90: I to jest ogromna odpowiedzialność, miasto, które stoi przed wieloma problemami. Wczoraj – dzień górnika, kto wie, czy dla wielu górników nie jest to ostatnia Barbórka.

Miejmy nadzieję, że nie.

Radio 90: Myśli pani jak rozwiązać problem górnictwa? Co może zrobić samorząd? Bo tak naprawdę niewiele może.

Samorząd może niewiele, ewentualnie może podejmować inicjatywy, być mediatorem, próbować rozmawiać z różnymi stronami – społecznymi, pracodawcą, z rządem równieć. Ja już teraz jestem umówiona na spotkanie z pełnomocnikiem ds. restrukturyzacji górnictwa, z panem Kowalczykiem. Mam nadzieję, że do tego spotkania dojdzie, że pan Kowalczyk tutaj przyjedzie i będziemy wspólnie rozmawiać o tych problemach. Samorząd niewiele może, ale musi się włączyć w to i walczyć o miejsca pracy dla mieszkańców.

Radio 90: Jastrzębska Spółka Węglowa, bo o niej myślę mówimy, jest w dosyć dobre sytuacji, jeżeli porównamy do Kompanii Węglowej. Czy pani zna prezesa Zagórowskiego?

Osobiście jeszcznie nie, ale w najbliższym czasie zamierzam poznać.

Radio 90: Jakie ma pani oczekiwania wobec spółki?

No, współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca.

Radio 90: To są ogólniki – współpraca – każdy chce współpracować. Czego dokładnie by pani chciała?

Ja ze swojej strony przede wszystkim oczekuję takiego otwarcia się również na inicjatywy samorządu, czyli włączenie się w realizację takich zamierzeń, które też w programie były pokazane. Wspólne decydowanie o tym, co możemy dla górnictwa zrobić, ale też co możemy zrobić dla przeszłości. Czyli włączanie historii w przygotowanie czegoś, co będzie to miasto pokazywało z dobrej strony historycznie, ze strony górnictwa – to, co się wydarzyło – Porozumienia Jastrzębskie, wielu górników zginęło. My nie mamy takiego czegoś w mieście z czym mieszkańcy by się utożsamiali.

Radio 90: Ale czy to da miejsca pracy, tak potrzebne mieszkańcom?

Jeśli chodzi o JSW musimy też myśleć o tym, aby wykorzystać ten potencjał w górnictwie. Zasoby naturalne – AGH mamy na miejscu, ale nie mamy w pełni wykorzystanych takich możliwości, które pozwalałyby w inny sposób wykorzystać te zasoby, ale jednocześnie stworzyć coś, co pozwoliłoby tworzyć miejsca pracy.

Radio 90: Tutaj dotykamy przestrzeni, którą pani się do tej pory na co dzień zajmowała. Była pani dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych. To będzie zupełnie inne zarządzanie. To często pani przeciwnicy mówili – nie jest pani przygotowana do zarządzania takim organizmem jak miasto, ponieważ nigdy pani w samorządzie tego szczebla nie działała.

Zarządzanie to przede wszystkim kontakt z ludźmi. I tutaj potrzebne są predyspozycje, niekoniecznie doświadczenia tak ogromne w samorządzie. Ja z ludźmi pracuję już wiele, wiele lat i myślę, że to mi się udaje. Mam nadzieję, że w zarządzaniu wszystko będzie wyglądało dobrze i będziemy się rozumieli – również z Radą Miasta. Ja wierzę w ludzi i myślę, że uda nam się to zrobić.

Radio 90: Ta Rada Miasta, o której pani powiedziała, niestety, też póki co, jest w mniejszości, jeśli chodzi o poparcie dla pani.

Tak, w tej chwili tak. Wprawdzie rozmawiałam już w przewodniczącym Rady Miasta, to jest młody człowiek, ja liczę na młodych, jest otwarty, wierzę w to, że wspólnie uda nam się zrealizować wiele takich dobrych projektów dla miasta. Bo tak naprawdę każdy chce dobrze, tylko mówimy innym językami. Więc mam nadzieję, że ta współpraca będzie się układała powoli.

Radio 90: No właśnie, te projekty – bezpłatna komunikacja – to było jedno z haseł wyborczych. Czy ono teraz idzie do szuflady, czy jastrzębianie faktycznie mają się przygotować na to, że będą jeździli za darmo.

Żaden projekt z tych, które były omawiane, pokazywane w czasie kampanii nie pójdzie to szuflady, to mogę obiecać. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie projekty zostaną sfinalizowane już pod koniec kadencji, niektóre będą rozpoczęte, inne pewnie sfinalizowane. Martwi mnie tylko jedno, wczoraj na sesji Rady Miasta dowiedziałam się, że miasto będzie miało dość duży deficyt. Przez cały okres kampanii, pan prezydent powtarzał, że miasto jest w bardzo dobrej kondycji, że ma zero procent zadłużenia, a tu się jednak okazuje, że trzeba będzie zaciągać kredyty, kupować obligacje, aby ratować w jakiś sposób tą sytuację i tu może być pewne zagrożenie. Natomiast komunikacja, o której pan wspomniał, to nie jest hasło samo w sobie i nie jest to cel sam w sobie, tylko ma to prowadzić do uaktywnienia mieszkańców, ożywienia miasta – gospodarczego, kulturalnego, sportowego. I temu ma to służyć.

Radio 90: Sport – znalazłem informację, że chce pani, żeby kobiecy hokej wrócił do Jastrzębia.

Tak, no bardzo takie niepokojące informacje, dlaczego ten hokej nie został utrzymany, ponieważ dziewczyny dość daleko zaszły. I ja mam nadzieję, że to reanimujemy i że powrócą tutaj. Sport w ogóle odgrywa bardzo dużą rolę w budowaniu takiej tożsamości, aktywizowaniu młodzieży, bo to czemuś służy później, stworzy taką atmosferę w mieście…

Radio 90: Ale ja myślę, że Jastrzębie nie ma się czego wstydzić, jeżeli chodzi o takie sztandarowe zespoły, mamy siatkówkę, mamy hokej panów.

Tak, ale młodych musimy też promować i rozwijać.

Radio 90: Pani Prezydent, na zakończenie kilka słów o tym, kto będzie tworzył najbliższy zespół. Znamy zastępcę – to jest pan Janusz Buda, kontrkandydat, który wsparł panią w drugiej turze. Kto dalej?

Na chwilę obecną jeszcze nie wymienię nazwiska. Wprawdzie mamy już kandydatów, chcę tą strukturę organizacyjną miasta dokładniej rozpoznać, sprawdzić wydziały i otoczyć się fachowcami.

Radio 90: Myśli pani o nowych osobach, czy to są osoby już sprawdzone tu w Jastrzębiu?

To przede wszystkim fachowcy w danej dziedzinie. Bo organizacyjnie można jeszcze dyskutować nad różnymi sprawami, ale fachowcy muszą być przede wszystkim.

Radio 90: I jeszcze jeden temat bardzo ważny – nie zamierza pani likwidować szkół?

Nie, nie zamierzam likwidować szkół, jeżeli konieczne będą reorganizacje w przyszłości potrzebne, to trzeba je będzie zrobić, to zawsze w dyskusji z dyrektorami, z tą sferą, której to dotyczy.

Radio 90: Pani łatwo nie będzie, bo pani pochodzi z tego środowiska.

Tak, zdaję sobie sprawę, co nie oznacza, że można się z ludźmi dogadać.

Radio 90: Łatwiej będzie robić reorganizację w urzędzie, tak zwane „czystki”.

Nie, czystek nie będzie, ale reorganizacja na pewno w pewnej sferze, bo te struktury, które teraz są, te wydziały można w jakiś sposób przeorganizować, aby łatwiej móc kierować i zarządzać.

Radio 90: Wszystkiego dobrego życzę!

Dziękuję!

Cała rozmowa do przesłuchania:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj