Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Antysmogową uchwałę grantową mają dziś przyjąć rybniccy radni

Facebook Twitter

W czwartek (8.04.) o 16.00 zaczęła się sesja, na której przyjęty zostanie regulamin udzielania dofinansowania do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych poddanych częściowej termomodernizacji. Jak słyszymy od urzędników to pieniądze dla właścicieli domów, których nie stać na wymianę kopciuchów.

Mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku:

Agnieszka Skupień: Rybnik startuje o środki unijne, które mogą zapewnić dofinansowywanie mieszkańcom Rybnika wymianę starych źródeł ogrzewania tzw. kopciuchów, bijemy się o ponad 5 milionów złotych. Będziemy mogli dofinansować do 25 tysięcy wymianę źródeł ogrzewania i częściowe termomodernizacje. Nie będziemy dofinansowywać wymiany starego kopciucha na źródło ogrzewania ponownie węglowe, najbardziej premiowane będą paliwa ekologiczne, podłączenie do sieci ciepłowniczej, pompa ciepła, kocioł gazowy, kocioł na pellet drzewny, ogrzewanie elektryczne lub inne odnawialne źródła energii.

Jeszcze w kwietniu mieszkańcy mają poznać szczegóły, a dziś (8.04.) antysmogową uchwałę grantową przyjąć Rada Miasta w Rybniku.

Chcemy wykorzystać też możliwość pozyskania środków unijnych, które w formule grantowej mogłyby wspomóc właścicieli budynków jednorodzinnych przy wymianie niespełniających wymogów niskoemisyjnych źródeł ciepła. Mam nadzieję, że na dzisiejszej sesji radni miejscy przyjmą regulamin udzielania dotacji. Trzeba jednak pamiętać, że dofinansowanie zostanie przyznane mieszkańcom wyłącznie w przypadku pozyskania przez Miasto środków unijnych. Jestem przekonany, że te pieniądze przydadzą się tym, których nie stać na wymianę starych kopciuchów. Osobiście żałuję tylko jednego, że takie środki pojawiły się tak późno, kiedy właściwie kopciuchy powinny być wymienione do końca tego roku

– zaznacza prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wysokość dotacji może maksymalnie wynieść 25 000 zł na budynek, w zależności od instalowanego źródła ciepła. Każdy budynek zgłaszany do dofinansowania musi spełniać lub do 15 maja 2023 spełnić określony w regulaminie tzw. minimalny standard efektywności energetycznej (częściowa termomodernizacja). Grantobiorcy zostaną wybrani w drodze otwartego naboru. W przypadku zainteresowania przekraczającego możliwości finansowe projektu, wybór wniosków do dofinansowania zostanie dokonany w oparciu o kryterium punktowe dla deklarowanego źródła po wymianie, a w dalszej kolejności – w drodze losowania. Jeżeli względy proceduralne pozwolą, nabór wniosków może rozpocząć się jeszcze w kwietniu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj