Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Antysmogowy pilotaż NFOŚiG. Teraz Pszczyna, później całe województwo

Facebook Twitter

Pszczyna to jedno z najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce, a dzięki uruchomionemu właśnie antysmogowemu pilotażowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest szansa na poprawę sytuacji. Na wymianę kopciuchów i termomodernizację w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zarezerwowano 6 mln zł.

Na podstawie rocznej oceny jakości powietrza za 2019 rok, przygotowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, opracowano listę 261 najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce.

Z myślą o tych gminach uruchamiamy pilotaż w Pszczynie. Chcemy sprawdzić na ile nasze dodatkowe wsparcie – razem z wdrażanymi już programami „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”– pomoże mieszkańcom w walce ze smogiem

– mówił w Pszczynie minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka:

Michał Kurtyka: Problem czystego powietrza nie kończy się na domach jednorodzinnych, to jest również problem budynków z wieloma lokalami, ten program dedykujemy, jako drugi w Polsce, specyficznie już nie dla całego województwa ale dla jednego miasta. Ale drugi, bardzo istotny powód, jaki nas dzisiaj sprowadza, to synergia działań między rządem a samorządem, stąd uzupełniające dofinansowanie po stronie miasta, które spowoduje, że bardziej ekologiczne źródła ciepła będą dodatkowo premiowane. Stąd spodziewamy się zwielokrotnienia efektu, jeżeli chodzi o zainteresowanie programem „Czyste Powietrze”.

Kilka dni temu podobny pilotaż uruchomiono w województwie zachodniopomorskim.

Liczę, że wnioski, które wyciągniemy z tego pilotażu w Pszczynie, pozwolą nam w sposób bardziej efektywny realizować walkę z niską emisją na różnych szczeblach i poziomach oraz w różnych typach budynków

– mówił pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł:

Bartłomiej Orzeł: Program „Czyste Powietrze” musi nadążać za zmianami społecznymi, za zmianami w mentalności Polaków, które też następują, zmianami w postawach proekologicznych, ten dzisiejszy pilotaż jest odpowiedzią na pytanie, w którym kierunku program „Czyste Powietrze” powinien się zmieniać. Wiemy, że istnieje konieczność wdrożenia programu „Czyste Powietrze” w budynkach wielorodzinnych i to, że dzisiaj w Pszczynie uruchamiamy ten moduł dla budynków wielorodzinnych, pozwoli nam wiele rozwiązań przetestować, wiele rozwiązań sprawdzić.

Program skierowany jest do osób fizycznych – właścicieli i współwłaścicieli mieszkań oraz do wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych.

Dużo tematów ekologicznych mamy w programie Eko patrol Radia 90, na antenie w każdą sobotę po godzinie 7.00. Wszystkie odcinki znajdziesz tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj