Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Apele o zdrowy rozsądek! Do kierowców, pieszych i rowerzystów

Facebook Twitter

Przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu to wciąż najczęściej popełniane wykroczenie przez pieszych. Pomimo licznych akcji policji, w czasie których przypominają oni o bezpiecznym poruszaniu się po drodze - jesteśmy nieostrożni i wykazujemy brak zdrowego rozsądku.

Niejednokrotnie się upomina, zwraca się na to uwagę, nawet za pośrednictwem radia, aczkolwiek uczestnicy ruchu drogowego za nic mają przestrogi i robią tak jak robią. Ja bym apelował do wszystkich pieszych, jak również kierujących rowerami, aby rozglądali się i mieli na uwadze swoje zdrowie i zdrowie też innych (…).

– ostrzega Marcin Powroźnik z żorskiej drogówki. Wczoraj (8.08.) policja prowadziła akcję NURD przyglądając się właśnie zachowaniom pieszych na drodze, ale też rowerzystów i osób jeżdżących na hulajnogach oraz kierowców:

Piesi niejednokrotnie wkraczają pod koła pojazdów a nie chroni ich żaden element karoserii, tak jak kierujących pojazdami. Kierujący hulajnogami zdarza się, że poruszają się niewłaściwymi ścieżkami, nie dla pieszych, a dla kierujących rowerami. Na to też zwracamy uwagę, często są przez to upominani.  Zdarza się, że kierujący rowerami nie zwracają uwagi na to na jakim znajdują się przejściu, czy to jest przejście dla pieszych czy przejście z przejazdem z rowerami. 

Bo jeśli jest to zwykłe przejście dla pieszych trzeba zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez drogę. Warto przypomnieć, że rowerzystę obowiązuje kodeks drogowy.

Za policją przypominamy:

Każdy cyklista wie, że dobrze dobrany i wyposażony rower to podstawa bezpiecznej i wygodnej jazdy. Rower oraz wózek rowerowy musi być wyposażony w:

  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Światła pozycyjne oraz światła odblaskowe oświetlone światłem drogowym innego pojazdu powinny być widoczne w nocy przy dobrej przejrzystości powietrza z odległości co najmniej 150 m. Światła pozycyjne mogą być migające i umieszczone nie wyżej niż 1500 mm i nie niżej niż 250 mm od powierzchni jezdni. Im więcej elementów odblaskowych na rowerze tym bardziej widoczny jest ten pojazd, a co za tym idzie kierujący jest bardziej bezpieczny.

Mając tak przygotowany rower do drogi trzeba się zastanowić co dalej. Wygodny strój i rękawiczki to przede wszystkim komfort jazdy. Kask na głowie i odblaski (np. kamizelka) to nieobowiązkowe, ale dla każdego świadomego kierującego – niezbędne elementy.

Rowerzysta z pojazdem jest już odpowiednio przygotowany do jazdy i wyrusza w drogę.

Miejscami przeznaczonymi do ruchu rowerów są przede wszystkim droga dla rowerów i pas ruchu dla rowerów oraz pobocze. W przypadku braku takich miejsc, rowerzysta porusza się po jezdni. Oczywiście obowiązuje go ruch prawostronny i konieczność jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Środkiem pasa ruchu może poruszać się, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Z chodnika może korzystać tylko w szczególnych przypadkach:

  • gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Zabroniona jest jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach podobnie jak jazda obok innego uczestnika ruchu. Wyjątkowo dopuszczalna jest jazda po jezdni obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Rowerzysta przejeżdża przez jezdnię tylko po przejeździe dla rowerzystów. Chcąc przedostać się na drugą stronę drogi po przejściu dla pieszych ma obowiązek zejść z roweru – wówczas prowadząc go, pchając lub ciągnąc, staje się pieszym. Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych zagrożona jest karą grzywny w wysokości 100 zł.

Kierujący rowerem musi również pamiętać, iż obowiązują go znaki drogowe jak np. B-9 „zakaz wjazdu rowerów” czy D-11 i D-12 „pas BUS”. Należy pamiętać, że pas BUS przeznaczony jest tylko dla autobusów lub trolejbusów oraz innych pojazdów wykonujących odpłatny przewóz osób na regularnych liniach.

Zakazy:

  • kierowania pojazdem osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu;
  • korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku

dotyczą kierującego pojazdem – a więc również rowerzysty.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj