Arboretum w Raciborzu: „Spacer z klimatem” po lesie w Oborze
W ramach projektu „Biblioteki dla klimatu”, w sobotę (1.02) odbył się spacer po Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Przygotowała go tamtejsza biblioteka, która włącza się działania proekologiczne. Spacer to jedno z takich działań, które mają nam pokazać jak zmiany klimatu wpływają na przyrodę w regionie.

Szacowany czas czytania: 02:24
Arboretum w Raciborzu: „Spacer z klimatem” po lesie w Oborze
W ramach projektu „Biblioteki dla klimatu”, w sobotę (1.02) odbył się spacer po Arboretum Bramy Morawskiej. Przewodniczką była dyrektorka arboretum w Raciborzu Elżbieta Skrzymowska, która podkreślała, że ważne jest by uzmysłowić sobie, że zmiany klimatu dotykają nas lokalnie.

Chętnych do spaceru z klimatem nie brakowało. Posłuchajcie co mówili naszej reporterce:
Elżbieta Skrzymowska: Niezależnie od tego, jak ktoś postrzega przyczyny zjawisk klimatycznych, to one faktycznie zmieniają naszą przyrodę i mają też bezpośredni wpływ na nasze życie. Bo czy wysokie temperatury, to przecież różnie ludzie je odczuwają, zwłaszcza osoby, które mają różne schorzenia zdrowotne. Wszystkie przymrozki, jakieś katastrofy ekologiczne mają wpływ na to, ile my mamy dostępnej żywności, jakie są ceny tej żywności. To są takie rzeczy, które realnie się przekładają na naszą codzienność. I nie każdy kojarzy przyczynę ze skutkiem i łańcuszek tych faktów, które się dzieją..
Radio 90: Nie da się tego nie zauważyć, bo mamy środek zimy, a jednak krajobraz wygląda na wiosenny..
Elżbieta Skrzymowska: I podobna sytuacja była w zeszłym roku, że mieliśmy w okresie, który teoretycznie jest zimą wysokie temperatury i później w okresie późniejszym wystarczyła jedna taka noc z konkretnymi przymrozkami i przyroda bardzo to odczuła. Tak i u nas np. wszystkie magnolie w Zaczarowanym Ogrodzie w marcu w zeszłym roku już były na etapie pąków i kwitnienia, w momencie kiedy przyszedł ten przymrozek zostały zniszczone. Ludzie też potracili zawiązki owoców, jeśli ktoś miał swoje drzewa owocowe, to mógł zobaczyć, że tych owoców w zasadzie w ogóle nie było.

Częścią projektu „Biblioteki dla klimatu” są także proekologiczne plakaty, jakie wiszą na płocie biblioteki oraz w filii Stacja Młodych na dworcu w Raciborzu. Inicjatywa ma na celu budowanie silnych i odpornych na kryzysy społeczności lokalnych, rozwijanie świadomości klimatycznej i promowanie najskuteczniejszych działań proklimatycznych, realizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Plakaty dla klimatu będą w Raciborzu do 14 lutego.
Kolejny punkt w działaniach „Biblioteki dla klimatu” jest dyskusja z elementami warsztatowymi w Kawiarence Seniora, we wtorek (4.02) przy Kasprowicza o 11.00.
Jak warunki pogodowe wpływają na nasze zdrowie? Czy kryzys klimatyczny wpływa na to jak się czujemy i na co chorujemy?
Czytaj także: