Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Archeolodzy pracują na wodzisławskim Galgenbergu. Co próbują odkryć, a co już odkryli?

Facebook Twitter

Ziemia wodzisławska skrywa wiele tajemnic. O odkrycie kolejnej z nich chcą się pokusić archeolodzy, którzy postanowili przeszukać wzgórze, na którym przed wiekami tracono przestępców.

Galgenberg czyli Góra Szubieniczna to miejsce położone obok ulicy Kopernika, na którym ręka sprawiedliwości dotknęła wiele osób

– mówi dyrektor muzeum w Wodzisławiu Śląskim:

Sławomir Kulpa: Tutaj miano wykonywać od średniowiecza, do połowy XVIII wieku wyroki śmierci. Próbujemy dotrzeć do tego, jak to się działo. Na pewno ostatnia osoba, która została tutaj stracona to obywatel Wodzisławia, który zabił kobietę Helenę Antończyk, a następnie jej domostwo podpalił. Połamany został kołem, była to straszna śmierć, a jeszcze później został ścięty. Kontekst tej sprawiedliwości był bardzo pouczający, bo w takich spektaklach uczestniczyła też młodzież, to było wielkie wydarzenie dla miasta.

Sławomir Kulpa

Czego dokładnie archeolodzy szukają na Galgenbergu?

Sławomir Kulpa: Tak naprawdę szukamy jakiejś platformy, a więc miejsca, gdzie wyroki wykonywano i pod tym miejscem powinny być też szczątki, bo straconych w ten sposób nie chowano na cmentarzu. Byli oni wyklęci. Ta kara miała być przestrogą, zmarli wisieli często pół roku, aż sami odpadali. Ich szczątki były przysypywane. Spodziewamy się jam grobowych zmarłych, którzy zostali straceni i zakopani.

Prace archeologiczne na Górze Szubienicznej trwają od kilku dni. Czy udało się już coś znaleźć?

Sławomir Kulpa: Łańcuch ma takie archaiczne ogniwa, ale nie wiadomo, bo zmarłych bardzo często wieszano na łańcuchach. Nie wiadomo, jakie było jego przeznaczenie. Mamy tutaj ceramikę XVIII do XX wiek. To jest miejsce, gdzie ludzie lubili przebywać, więc mamy zakłócenia radarowe, jest niepełny obraz. Dlatego takie wykopy podjęliśmy.

O postępie prac i odkryciach na wodzisławskim Galgenbergu będziemy was na bieżąco informować.

Zobaczcie zdjęcia z miejsca archeologicznych wykopalisk:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj