Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Archeolodzy zbadają Górę Wisielczą na terenie Wodzisławia Śląskiego

Facebook Twitter

Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na terenie miasta zostanie zbadane. Archeolodzy będą prowadzić prace na Galgenbergu. To Szubieniczne Wzgórze przy ulicy Górnej.

fot. wodzislaw-slaski.pl/źródło: Gazeta Wodzisławska

Miejsce nazywane jest też Górą Wisielczą, gdzie od średniowiecza do połowy XVIII wieku wykonywano egzekucje na skazanych.

W czasie II RP na Galgenbergu znajdował się punkt obserwacyjny strony przeciwlotniczej, natomiast podczas II wojny światowej pojawiły się plany stworzenia w tej lokalizacji parku pamięci zasłużonych Niemców. W ostatnich latach porośnięte drzewami wzgórze było miejscem spotkań drużyn harcerskich. Badania archeologiczne, które są zaplanowane na ten rok mogą wiele wyjaśnić na temat tego, jak kształtował się wymiar sprawiedliwości na terenie Wodzisławia. Szubieniczne Wzgórze jest wciąż miejscem mrocznym, ale i tajemniczym. W dawnych czasach skazanych na śmierć nie chowano, dlatego do dziś spoczywają tam ich szczątki.

Wodzisławscy radni już zdecydowali, że na przeprowadzenie w tym miejscu badań archeologicznych z budżetu miasta przekazane zostanie 35 tysięcy złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021