Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Architekci zachwycają się Muzeum Ognia w Żorach

Facebook Twitter

Muzeum Ognia w Żorach jedną z najciekawszych budowli w kraju. Nietuzinkową bryłą zachwycił się architekt Daniel Libeskind, twórca między innymi Muzeum Żydów w Berlinie, autorem projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku.

Podczas wizyty w Polsce, Libeskind przyjechał do Żor by zobaczyć Muzeum Ognia i spotkać się osobiście z architektem odpowiedzialnym za powstanie tego obiektu.
Jak przyznał w rozmowie z Radiem 90 Oskar Grąbczewski, stworzenie Muzeum Ognia łatwe nie było:

Bardzo długo nie mogliśmy wpaść na pomysł, jak powinien wyglądać budynek, który będzie właśnie takim budynkiem promującym Żory i dopiero w momencie kiedy sięgnęliśmy do historii miasta do genezy nazwy miasta Żory- Żar, czyli coś związanego z ogniem. Kiedy poznaliśmy tą historię zrozumieliśmy, że ogień towarzyszy Żorom od momentu ich powstania, poprzez całą historię, do tego dołożyliśmy uwarunkowania lokalne. Okazało się, że pod ziemią są tutaj bardzo skomplikowane sieci, których nie da się przełożyć i połączenie tego skomplikowanego kształtu właśnie z historią miasta z tym ogniem, zrodziło w nas pomysł, że budynek powinien w jakiś sposób przypominać ogień i tak skomplikowana geometria taka właśnie oparta na trójkątach jest naszą autorską wizją, tego jak może wyglądać płomień, czym jest ogień.

Muzeum Ognia to dowód, że polska architektura przeżywa renesans – przyznał Daniel Libeskind podczas swojej wizyty w Żorach:

Piękny budynek. Polska architektura zawsze była ważna i na wysokim poziomie. Przed II Wojną Światową znana była na całym świecie. Teraz po latach socjalizmu przeżywa prawdziwy renesans i jest bardzo inspirująca. Wystarczy odwiedzić Warszawę, Kraków, czy nawet takie małe miast jak Żory.

W samych Żorach jest kilka nietuzinkowych budowli. To między innymi Muzeum Ognia, czy Przedszkole na Kleszczówce. Wymagajmy dobrze zaprojektowanej architektury wokół siebie, podkreśla architekt Oskar Grąbczewski:

Architektura to nie tylko są muzea to nie tylko wielkie obiekty publiczne ale również to budownictwo dla ludzi właśnie np. budownictw TBS, czy budynki socjalne i one też muszą mieć dobrą architekturę tzn. trzeba sobie jasno zdać z tego sprawę, ze w chwili obecnej każdy z nas ma prawo wymagać od tego, żeby otaczała go dobrze zaprojektowana przestrzeń. Są na to środki, są ku temu możliwości, więc jak najbardziej powinniśmy wymagać od inwestorów i od architektów i od władz miejskich żeby nam tą dobrze zaprojektowaną przestrzeń, dobrze zaprojektowaną architekturę dostarczała.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj