Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Arcydzieło na paznokciach. Natalia Cukrowska wyznacza trendy na arenie międzynarodowej

Facebook Twitter

Profesjonalnie paznokciami zajmuje się już 17 lat, ale jak sama mówi to jej pasja od dziecka. Dziś wyznacza trendy na arenie międzynarodowej, a w Polsce powoli staje się bezkonkurencyjna. Poznajcie Natalię Cukrowską z Rybnika, która na ludzkich dłoniach tworzy dzieła sztuki, a jej artystyczne prace podziwia cały świat.

Fot. Natalia Cukrowska

Radio 90: Od kiedy zaczęłaś się interesować malowaniem paznokci?

Natalia Cukrowska: Można powiedzieć, że paznokciami zajmuje się całe życie. Kiedy byłam mała, to nie bawiłam się w dom, makijaże czy malowanie tylko malowałam paznokcie, to było dla mnie na pierwszym miejscu. Kształciłam się w zupełnie innym kierunku, ukończyłam ekonomię i administrację. Pomimo wszelkich starań również ze strony rodziców, abym zajęła się czym innym, koniec końców zajęłam się malowaniem paznokci. Robię to profesjonalnie od 17 lat.

Radio 90: Pasja zwyciężyła?

Natalia Cukrowska: Zdecydowanie tak, a przerabiałam już wiele zawodów, bo pracowałam w urzędzie skarbowym, w administracji, byłam kierownikiem biura w firmie zajmującej się sprzedażą artykułów biurowych. W międzyczasie, tak czy siak, i tak robiłam paznokcie. W pewnym momencie doszłam do wniosku, że trzeba albo postawić wszystko na jedną kartę, albo tak cały czas się trochę szarpać między tym, co się kocha robić, a tym co się robi, bo się po prostu robi. Tak się mój los potoczył, że stwierdziłam, że chcę robić tylko i wyłącznie to.

Radio 90: Zajmujesz się paznokciami zawodowo, ale też jest to pasja, którą mocno rozwinęłaś.

Natalia Cukrowska: Od technikum zaczęłam się mocno interesować paznokciami i moim marzeniem było to, żeby kiedyś wygrać mistrzostwa. Kilkanaście lat temu miałam wrażenie, że to nawet nie jest w zasięgach moich możliwości i bardzo długo tłamsiłam to w sobie, że jednak nie, to nie jest mój czas, jeszcze nie jestem na tyle dobra. W końcu w 2018 roku pojechałam na pierwsze mistrzostwa, były to mistrzostwa Europy. Nie poszło tak, jak bym chciała, siedem minut przed końcem konkurencji złamałam modelce paznokieć. Rok później tak się w sobie zawzięłam, że zajęłam mistrzostwo Europy. To jest tytuł Mistrza Europy na zwodach Nailpro Global Competition 2019 (extreme stiletto design), które odbywały się w Warszawie. Są to jedne z bardziej prestiżowych mistrzostw, jeżeli chodzi o stylizację paznokci, jakie się odbywają. To był pierwszy mój taki ogromny sukces, od tego momentu wiele drzwi otworzyło się dla mnie i 2019 rok był dla mnie przełomowy. Zaczęły się do mnie odzywać branżowe czasopisma, które chciały, żebym tworzyła dla nich artykuły, zaczęły się odzywać różne marki, które chciały, żebym została ich instruktorem, które chciały mi dawać swoje produkty w ramach promocji. To było dla mnie coś nowego i fajnego, że taka ja z Rybnika, a tu cała branża się sama do mnie odzywa. To było dla mnie bardzo budujące.

Radio 90: Co było potem w 2020 roku?

Natalia Cukrowska: Dużo się pozmieniało, przyszła pandemia, różnego rodzaju lockdowny, zamknięcia, brak możliwości wykonywania pracy. Mnie to dało z kolei możliwość brania udziału w różnego rodzaju zawodach i konkursach. Zajęłam bodajże osiem razy podium w ciągu jednego roku. Pierwsze mistrzostwa zorganizowały dziewczyny z Polski i polegał na tym, że robiło się już takie właśnie ekstremalne kształty na wzór okładki magazynu. Stwierdziłam, że i tak na ten dany moment nie mam nic lepszego do roboty i warto spróbować. Miałam też wtedy czas na to, aby spróbować nowych rzeczy. Jeżeli chodzi o Polskę, to ta dziedzina w malowaniu paznokci związana z kształtami ekstremalnymi, jest nierozwinięta. Na zawodach popularne są pink and white i kształty salonowe, czyli kwadrat i ewentualnie sztylet. W Polsce były to jedne z takich zawodów, gdzie można się było wykazać inwencją twórczą i zrobić jakiś ekstremalny kształt, coś czego jeszcze nie było. Tam udało mi się w dwóch kategoriach zająć raz trzecie i raz drugie miejsce. Kilka miesięcy później odbyły się światowe mistrzostwa Beauty World Wide 2020 (russian almond). Tam udało mi się zdobyć trzecie miejsce. Warte uwagi też były mistrzostwa Kanady o nazwie Canadian Nail Championship 2021. To były największe mistrzostwa, jakie napotkałam na swojej drodze, ciężko się było tam dostać, ja akurat dostałam zaproszenie bezpośrednio od organizatora. Startowali tam najlepsi z całego świata, ludzie o ogromnym talencie. Założyłam sobie, że sam start w zawodach o takiej randze już będzie dla mnie sukcesem i ogromną szansą. Oprócz mnie startowały jeszcze dwie Polki. Było tam mnóstwo Azjatów, a w naszej branży wszyscy wiedzą, że Azjaci nie mają sobie równych. Rzadko kiedy Europejką udaję się wygrać z Azjatami tego typu konkursy. Były też zawodniczki m. in. z Kambodży, Malezji, Japonii. Jak się okazało jako jedyna Polka i jedyna tak naprawdę rodowita Europejka zdobyłam puchar za najlepszy kształt w całych mistrzostwach. To jest tytuł: Best shape Canadian Nail Championship 2021.

Radio 90: Co to był za kształt?

Natalia Cukrowska: Sama go zaprojektowałam i wymyśliłam, nazywa się „courage”, czyli odwaga. To było coś niesamowitego, że Polce udało się zdobyć taki puchar. Tam startowały już osoby, które są instruktorami, sędziami na mistrzostwach, które w branży długo już są na szczycie. To było dla mnie ogromne osiągnięcie.

Radio 90: Jak długo się robi taką pracę?

Natalia Cukrowska: Te paznokcie robiłam akurat 5 dni. Robiłam tę stylizację na sobie, co było dodatkowo trudne, bo robiłam ją tylko jedną ręką (śmiech).

Radio 90: Z czego się robi takie artystyczne prace?

Natalia Cukrowska: Tylko i wyłącznie z produktów do paznokci. Ja akurat pracuje żelem, ale można też akrylem.

Radio 90: Z powodu pandemii zawody odbywały się online?

Natalia Cukrowska: Tak, polegało to na tym, że trzeba było nakręcić film gotowych paznokci zrobionych już na dłoni. Od prawej do lewej strony trzeba było pokazać efekt tak, żeby było wszystko dokładnie widać. Dodatkowo z każdej strony trzeba było zrobić zdjęcie pomocnicze. Na końcu trzeba było zrobić całą stylizację do sesji zdjęciowej, jako coś na styl okładki do magazynu. Na odstawie tych wszystkich materiałów sędziowie oceniali prace.

Radio 90: Ile osób brało udział w tych mistrzostwach?

Natalia Cukrowska: 96 osób, ale liczba była też ograniczona ze względu na pandemię. Podejrzewam też, że wiele osób nie wzięło udziału, bo się po prostu bali, bo konkurencja była naprawdę ogromna.

Radio 90: Jakieś jeszcze masz sukcesy na swoim koncie?

Natalia Cukrowska: Pierwsze trzy miejsca w różnych kategoriach na mistrzostwach Afryki (International Championship Safari 2021). Trzy tygodnie temu brałam udział w International Beauty Festival Giewont Star 2021, tam zajęłam też pierwsze miejsce.

Radio 90: W branży jesteś już znaną osobą.

Natalia Cukrowska: Myślę, że tak. W Polsce już na pewno wszystkie dziewczyny mnie znają. Te mistrzostwa, jakie udało mi się w ostatnich latach wygrać, sprawiły że stałam się też popularna na arenie międzynarodowej. W mediach społecznościowych większość moich fanów, moich odbiorców jest zza granicy.

Radio 90: Co jest brane pod uwagę przez sędziów w takich mistrzostwach?

Natalia Cukrowska: Na pewno kreatywność, samo wykonanie, bo struktura musi być po prostu idealna. Nic nie może być przypadkowe: budowa, architektura, cały zamysł, to musi być nieskazitelne. Liczy się kreatywność, ale i umiejętności.

Radio 90: W Polsce dużo jest dziewczyn, które potrafiłyby wykonać takie paznokcie?

Natalia Cukrowska: Myślę, że jest to kilka osób w skali całego kraju.

Radio 90: Dlaczego artystyczne wykonywanie paznokci jest tak mało popularne, to kwestia czasu?

Natalia Cukrowska: Ogólnie to my w Polsce, jeżeli chodzi o wykonywanie paznokci, na arenie międzynarodowej jesteśmy mocnym przeciwnikiem, z tym że dziewczyny skupiły się na takich klasycznych kształtach. Trzeba pamiętać, że sam materiał z jakiego wykonujemy, nie jest też łatwy do obróbki. Ma konsystencję kisielu, czasem wody, czasem galaretki- to w zależności kto, jakim produktem lubi pracować. Myślę, że do tej pory w Polsce nie było też mentorów, którzy mogliby takich kształtów uczyć innych. Inspiracji trzeba szukać za granicą. Osoby zza granicy też nie chciały do Polski przyjeżdżać na zjazdy. Jeszcze do niedawna trzeba było wszystkiego uczyć się samemu.

Radio 90: Lubisz długie paznokcie?

Natalia Cukrowska: Bardzo, od zawsze robiłam sobie tylko długie paznokcie, w latach szkolnych miałam przez to kłopoty u nauczycieli.

Radio 90: Dlaczego od zawsze lubiłaś długie paznokcie?

Natalia Cukrowska: Ponieważ długie paznokcie się trudno wykonuje, tego nie robi się łatwo.

Radio 90: Trzeba mieć umiejętności do wykonywania takich prac na paznokciach.

Natalia Cukrowska: Ja tego też nie poznałam z dnia na dzień, całe życie się tym zajmuję. Na początku wykonywałam swoje prace w domowym zaciszu. Pamiętam, jak zaczynałam robić paznokcie innym, to wieszałam ogłoszenia na osiedlowych słupach. (śmiech)

Radio 90: Azjaci są najlepsi w tej branży?

Natalia Cukrowska: Zdecydowanie tak

Radio 90: Z czego to wynika?

Natalia Cukrowska: Sama się kiedyś nad tym zastanawiałam. Myślę, że oni są już tak precyzyjni, są tak wyćwiczeni, żeby robić coś na 100%. Zdecydowanie są najlepszymi stylistami paznokci na świecie.

Radio 90: Jakie musi mieć cechy światowej sławy stylista paznokci?

Natalia Cukrowska: Precyzja, kreatywność i odwaga. Trzeba mieć odwagę, żeby zacząć startować. Moim pierwszym polskim mentorem była Viktoria Kłopotowa. Jeździłam do niej do szkoły i to ona doceniła mój talent i podpowiedziała, żebym startowała w zawodach.

Radio 90: Mężczyźni też robią paznokcie?

Natalia Cukrowska: W Polsce jest ich może kilku i nie są jakoś tak bardzo znani na arenie międzynarodowej, wymieniłabym może Roberta Klonowskiego. Za granicą to czasem nie wiem, czy więcej mężczyzn robi paznokcie, czy kobiet. I to nie jest tak, że oni to robią, bo robią, tylko mają na tym polu spore osiągnięcia. Jestem pełna podziwu dla tych mężczyzn, bo znam ich kilku, oni też wykonują swoje prace na swoich dłoniach. W Polsce nam się to nie mieści w głowie, że w salonach pracują mężczyźni, natomiast za granicą to jest norma.

Radio 90: Ciekawostka…

Natalia Cukrowska: Może Ty też kiedyś będzie robił paznokcie, nie wiadomo. (śmiech)

Radio 90: Wszystko przede mną. Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?

Natalia Cukrowska: Chciałabym wygrać mistrzostwa świata, ale takie nie online. Chciałabym pojechać na pole konkursowe, zobaczyć się z tymi wszystkimi ludźmi i z nimi rywalizować. W Wersji online to zdecydowanie nie to samo.

Biogram Natalii Cukrowskiej:

Multi-Championship Winner, Educator & Coach, Nail Section Judge, Poland Natalia Cukrowska

 • 1 place NAILPRO GLOBAL COMPETITION 2019 (extreme stiletto design)
 • 2nd Nailotopia 2020 (poster one hand)
 • 3rd Nailotopia 2020 (poster creative shape full look 2020)
 • 3rd Beauty World Wide 2020 (russian almond)
 • 1st International Championship Safari 2021 (poster ethno)
 • 1st international Championship Safari 2021 (poster fantasy nails)
 • 1st international Championship Safari 2021 (poster first plan extreme)
 • Best shape Canadian Nail Championship 2021
 • 1st International Beauty Festival Giewont Star 2021 (poster first plan extreme nails)
 • 1st International Championship Briliant Cup Dubai (Fashion Creative Nails)
 • 1st International Championship Briliant Cup Dubai 2021 (One Nail in Focus)
 • Judge on international Championship Kingdom Beauty Crown
 • Independent Educator
 • Shape Creator (Patriall, Carriage, Myth)
 • Creator magic Ball technic on nails
 • Nails stylist with 17 years of experience
 • Owner Story of My Nails
 • Creator of articles in trade magazine Czasopismo Paznokcie, Nails trendy

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj