Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Areszty, dozory i poręczenia finansowe po zamieszkach w Knurowie

Facebook Twitter

Dwaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. 25 kolejnych będzie musiało zgłaszać się na dozory do komend i komisariatów policji. Ośmiu z nich dodatkowo wpłaci poręczenia majątkowe w kwotach do 2,5 tys. zł. To efekt zatrzymań chuliganów, którzy w Knurowie dopuścili się czynnej napaści na policjantów, niszczenia mienia i udziału w zbiegowisku. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

W sobotę w Knurowie, podczas meczu piłki nożnej pomiędzy Concordią Knurów i Ruchem Radzionków, miejscowi kibice zaczęli rzucać na boisko niebezpieczne przedmioty, a następnie wtargnęli na murawę. Zabezpieczający mecz policjanci, by nie dopuścić do eskalacji agresji użyli gumowych pocisków. Jeden z napastników został zraniony w okolice szyi i przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Do tej chwili zatrzymano 46 osób biorących udział w zamieszkach. Cały czas trwa analiza materiałów filmowych i fotograficznych zarejestrowanych w trakcie tych zdarzeń. Będą więc dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Wszystkie okoliczności interwencji są szczegółowo wyjaśniane. Jeszcze w sobotę (2.05.) na polecenie Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji do Knurowa pojechał zespół kontrolny, by zebrać wszelkie informacje na temat działania mundurowych. Dodatkowo nad wyjaśnieniem sprawy pracuje prokuratura.

Tego samego dnia wieczorem grupa ponad 100 osób zaatakowała stojących przed szpitalem w Knurowie mundurowych, rzucając w nich kostkami brukowymi, płonącymi racami i butelkami. Około 30 osób obrzuciło kamieniami także miejscowy komisariat. Łącznie 14 policjantów zostało rannych. Głównie były to stłuczenia i poparzenia od środków pirotechnicznych, nie zagrażające życiu. Zatrzymano 6 najbardziej agresywnych napastników.

W niedzielę (3.05.) wieczorem kilkusetosobowa grupa zamaskowanych chuliganów ponownie zaatakowała komisariat policji w Knurowie. Obrzucili mundurowych kostką brukową, kamieniami i substancjami łatwopalnymi. Policjanci, aby przywrócić ład i porządek, byli zmuszeni użyć przewidzianych prawem środków przymusu bezpośredniego – pałek, miotaczy gazu, broni gładkolufowej oraz wodnych środków obezwładniających. W trakcie zamieszek ranny w nogę został jeden policjant, uszkodzonych zostało 5 pojazdów służbowych i jeden prywatny samochód oraz odzież i wyposażenie policjantów obrzuconych płonącymi cieczami. Policjanci zatrzymali 31 osób.

W poniedziałkowy (4.05.) wieczór w Knurowie nieopodal komisariatu grupa około 20 wulgarnie zachowujących się osób zaczęła obrzucać mundurowych metalowymi prętami, kamieniami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami, w tym koktajlem Mołotowa. Policjanci oddali strzały z broni gładkolufowej. Zatrzymano 9 agresorów – 5 z nich odpowie za czynną napaść na funkcjonariuszy, a pozostali 4 za ich znieważenie. Żaden z policjantów nie odniósł obrażeń, jak również nie mamy informacji, by ranny został ktoś z napastników. Nie odnotowano również strat w mieniu.

Zapadły już pierwsze decyzje o środkach zapobiegawczych wobec zatrzymanych chuliganów. Sędzia zdecydował o tymczasowym aresztowaniu dwóch mężczyzn w wieku 25 i 28 lat. Prokurator orzekł natomiast, że kolejnych 25 będzie musiało zgłaszać się do komisariatów i komend na dozory policyjne. Ośmiu z nich dodatkowo objęto poręczeniami majątkowymi w kwotach do 2,5 tys. zł.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj