Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Astma konsekwencją smogu. Sprawdź, co mówią specjaliści

Facebook Twitter

Nie wychodź z domu jeśli nie musisz. Normy dotyczące PM 2,5 znów zostały przekroczone nawet o ponad 600%. Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie dotyczące Jastrzębia, Rybnika, Żor, powiatu mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, raciborskiego i powiatu wodzisławskiego. Czy znaleźliśmy przyczynę coraz większej ilości zachorowań dzieci na astmę?

fot. DarkoStojanovic / pixabay.com

O poranku w Rybniku ponad 500% normy jeśli chodzi o PM 2,5, w Rydułtowach jeszcze więcej – ponad 600. To oczywiście są tylko przykłady. Ostrzeżenie Centrum Zarządzania Kryzysowego śląskiego wojewody dotyczy Jastrzębia, Rybnika, Żor, powiatu mikołowskiego, pszczyńskiego, rybnickiego, raciborskiego i powiatu wodzisławskiego.

Rakotwórcze związki, które wdychamy, mogą w przyszłości zwiększyć zapadalność na nowotwory, ale już teraz nasilają objawy alergiczne u osób, które cierpią na takie choroby.

Mówi prof. Radosław Gawlik ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach:

„Dotyka dużej grupy osób prawie 40% w różnych populacjach dotkniętych jest tą chorobą. Potwierdzają to też wyniki gdzie 70% zgłaszanych do nas pacjentów, później dokładnie zbadanych w poradni specjalistycznej alergologicznie, ma po raz pierwszy rozpoznane dolegliwości. Często chorobą alergiczną jest astma i dzieci z astmą są często unieruchamiane czyli rodzice radzą żeby nie biegały, nie ruszały się bo będzie go dusiło. Wysiłek jest często przyczyną przyczyną wywołującą duszności, dzięki regularnemu wysiłkowi te dziecko może z astmy się również wyleczyć”.

Przestrogi w czasie smogu aby ograniczyć przebywanie na powietrzu dotyczą zarówno starszych, kobiet w ciąży i dzieci, jak i osób chorych, które już mają rozpoznane problemy z oddychaniem. Dziś (20.02.) także z powodu smogu pociągi Kolei Ślaskiej wożą kierowców za darmo, jeśli mają przy sobie ważny dowód rejestracyjny, nie trzeba być właścicielem pojazdu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj