Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Jak leczyć? Jak łagodzić? Radzimy

Facebook Twitter

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako AZS lub egzema to coraz częstsza dolegliwość u najmłodszych. Cierpi na nią co piąte dziecko. Czym charakteryzuje się ta choroba? Jak z nią walczyć i łagodzić jej przebieg?

fot. pixabay.com

Najbardziej uciążliwym objawem AZS jest swędzenie. U dzieci prowadzi to do rozdrażnienia i nerwowości, a to ma wpływ na całą rodzinę. Z tego powodu warto już na wczesnym etapie pomóc dziecku, zdiagnozować problem i zahamować dalsze dolegliwości.

Czym jest AZS?

Pierwsze oznaki AZS widać już u niemowlaka. Najczęściej jest to zaczerwienienie policzków, wysypka na buzi. Skóra robi się szorstka. U niemowląt i dzieci starszych wysypka występuje w okolicy łokci i kolan, czasem też za uszami. Dolegliwości mogą mieć różne nasilenie, zdarza się, że AZS objawia się dużymi czerwonymi plackami na skórze rąk, nóg, pośladków, pleców. Czasem także na skórze tworzą się czerwone krostki.

fot. pixabay.com

Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj zanika w wieku dziecięcym lub w okresie dojrzewania. Niestety nawrót dolegliwości następuje około 35. roku życia. Jednak stosując odpowiednią pielęgnację skóry można wyeliminować lub zmniejszyć dolegliwości takie jak świąd, pieczenie, swędzenie. Podobnie w kwestii estetycznej, która również jest ważnym aspektem AZS.

fot. pixabay.com

Leczenie

Jeżeli u dziecka obserwuje się opisane wyżej zmiany skórne, konieczna jest wizyta u specjalisty – lekarza rodzinnego lub dermatologa. Podobne oznaki mogą dawać inne poważne choroby, dlatego warto je wykluczyć. Jednak leczenie dolegliwości związanych z atopowym zapaleniem skóry opiera się na stosowaniu specjalistycznych kosmetyków i odpowiednim nawilżeniu. Zaleca się emulsje do kąpieli, kremy nawilżające do skóry atopowej oraz maści z pH 5,5. Miejscowo, w szczególnych przypadkach można stosować środki przeciwzapalne – maści sterydowe, jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Zaleci on częstotliwość aplikacji leku oraz oceni możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Skuteczne w minimalizowaniu świądu są też środki przeciwhistaminowe oraz inhibitory kalcyneuryny.

fot. pixabay.com

Jak łagodzić objawy?

Łagodzić należy szczególnie swędzenie i pieczenie, które u dzieci może być bardzo dokuczliwe. W tym celu zaleca się stosować zimne okłady, które uśmierzą świąd, idealne do tego są kolorowe kompresy, które dla dziecka będą jednocześnie zabawą. Kojące może być również przemywanie skóry wodą lub wodą termalną. Jeżeli zdecydujemy się zastosować kąpiel łagodzącą, dodajmy do niej olejek dla alergików. Woda w takiej kąpieli nie powinna być zbyt ciepła, a sama kąpiel nie może być zbyt długa. Po wyjściu z wanny starajmy się nie trzeć ciała dziecka ręcznikiem, lecz delikatnie go przykładajmy, aby nie potęgować uczucia swędzenia.

fot. pixabay.com

U dzieci cierpiących na atopowe zapalenie skóry istotny jest również wybór odzieży wykonanej z odpowiednich materiałów. Należy unikać drażniących ubrań, np. wełnianych. Najlepiej wybierać odzież bawełnianą lub lnianą. Powinna być wygodna i przewiewna. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na detergenty, w jakich pierzemy ubrania dziecka. Obecnie na rynku istnieje wiele produktów przeznaczonych dla osób z wrażliwą lub alergiczną skórą.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj