Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Austria wprowadza lock down. Czechy: sytuacja się stabilizuje

Facebook Twitter

Rząd Austrii planuje wprowadzić od wtorku (17.11.) całkowity lockdown na terenie całego kraju - pisze agencja Reuters. Tymczasem u naszych południowych sąsiadów notuje się mniej przypadków zarażeń.

Rynek w Czeskim Cieszynie

Zgodnie z rządowym planem lockdown ma trwać do 6 grudnia, a w tym czasie godzina policyjna, obowiązująca obecnie od 20:00 – 6:00, rozszerzona zostanie na całą dobę. Wychodzić z domu będzie można jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Zamknięte mają zostać wszystkie sklepy, których działalność nie jest nieodzowna, nauka w szkołach całkowicie będzie odbywać się zdalnie.

Mimo wprowadzenia pod koniec października częściowego lockdownu, w ramach którego zamknięto między innymi restauracje, kawiarnie, muzea i teatry, liczba nowych zakażeń w Austrii stale rośnie. Rząd od kilku tygodni znajduje się pod rosnącą presją, by znacznie zaostrzyć obowiązujące obostrzenia.

W miniony piątek (13.11.) austriackie MSW poinformowało o kolejnej rekordowej liczbie 9586 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu doby, co zwiększyło ich łączną liczbę od początku pandemii w tym kraju do 191 228.

Tymczasem poprawia się sytuacja w Republice Czeskiej. 1887 nowych zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od 5 października, wykryto w niedzielę (15.11.) w Czechach – wynika z opublikowanych danych resortu zdrowia. W niedzielę przed tygodniem infekcji było prawie dwa razy więcej. Łączna liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła 6 tys.

W niedzielę przed tygodniem (08.11.) odnotowano 3608 nowych przypadków, ale w weekend z reguły przeprowadza się mniej testów. Odsetek testów z wynikiem pozytywnym wynosi obecnie około 26 proc. Od marca testy wykazały ponad 460 tys. zakażeń koronawirusem. Aktywnych zakażeń jest obecnie 126 602.

Od marca zmarło 6208 osób z Covid-19. W niedzielę zmarło 68 osób, co jest najniższą liczbą dzienną w ostatnim miesiącu. Informacje o niedzielnym bilansie zgonów będą jeszcze napływać do resortu zdrowia. Według najnowszych opublikowanych danych w szpitalach jest 7200 pacjentów z Covid-19, z których 1009 jest w ciężkim stanie.

Od poniedziałku ministerstwo zdrowia ma zacząć codzienną publikację szacunków ryzyka, wyrażanych w punktach, od których zależą obowiązujące restrykcje. Aktualnie wskaźnik został wyliczony na 75 punktów w skali 0-100 (pod uwagę przy jego wyznaczaniu bierze się następujące czynniki: liczba nowych zakażeń na 100 tys. obywateli w czasie 14 dni, liczba zakażeń wśród osób starszych na 100 tys. obywateli w ciągu 14 dni, współczynnik reprodukcji wirusa (R) oraz odsetek pozytywnych testów spośród wszystkich przeprowadzonych w ciągu dnia).

Jeżeli w środę wskaźnik spadnie, będzie możliwe złagodzenie ograniczeń. Nocny zakaz wychodzenia z domu może zostać skrócony o dwie godziny. Możliwy będzie powrót dzieci do szkół podstawowych. Już w minionym tygodniu podjęto decyzję o powrocie do nauki stacjonarnej uczniów klas pierwszych i drugich.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2024