Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Badania mammograficzne w Leszczynach. Mammobus przyjedzie już w środę

Facebook Twitter

"Coraz mniej kobiet zgłasza się na badania profilaktyczne, a pandemia tę sytuację jeszcze się pogorszyła"- czytamy w mailu do redakcji Radia 90, który zapowiada badania mammograficzne w Czerwionce- Leszczynach. Właśnie w tej miejscowości regionu jest największy kłopot ze zgłoszeniami kobiet.

Do tej pory przebadało się 39% kwalifikującej się grupy, a na badania mogą się zgłosić 3 493 mieszkanki gminy i miasta Czerwionka- Leszczyny. Okazja już od środy (19.05.), mammobus zaparkuje przy ulicy Ks.Pojdy w Leszczynach, obok Domu Działkowca.

Wg danych z NFZ (z dnia 1 maja 2021 r.) w powiecie rybnickim, gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny wypadają najgorzej ze zgłaszalnością na mammograficzne badania profilaktyczne. Do tej pory przebadało się 39% kwalifikującej się populacji. Łącznie na badania może się zgłosić 3 493 mieszkanki gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny.

Z bezpłatnej mammografii mogą skorzystać ubezpieczone kobiety urodzone w latach 1952-1971 (!), które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii refundowanej przez NFZ.

Szczególnie serdecznie zapraszamy panie, które w tym roku obchodzą 50 urodziny (bez względu w którym miesiącu!), czyli te, które po raz pierwszy mają możliwość wykonać bezpłatne badanie w ramach Programu Profilaktycznego.

Nie ma znaczenia adres zamieszkania/zameldowania. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna w godzinach 10.00-15.00, pod nr telefonu:

784 067 503

Od środy (19.05.), na panie będzie czekał mammobus z gliwickiego Instytut Onkologii w Leszczynach (przy Domu Działkowa, ul. ks. Pojdy 33a), a pod koniec czerwca br. w Czerwionce (przy Urzędzie Gminy i Miasta).

  • Liczba miejsc jest ograniczona (z powodu konieczności dezynfekcji powierzchni w mammobusie oraz zmiany środków ochrony indywidualne naszego personelu);
  • Bezpośrednio przy wejściu do mammobusu rejestratorka poprosi o wypełnienie ankiety epidemiologicznej, wykona pomiar temperatury oraz poprosi o dezynfekcję rąk środkami dostępnymi w mammobusie,
  • Personel mammobusowy stosuje środki indywidualnej ochrony tj.: maski, przyłbice, rękawiczki jednorazowe, fartuchy oraz regularnie dezynfekuje dłonie;
  • Po każdym zakończonym badaniu przeprowadzana jest dezynfekcja powierzchni mammografu oraz wszelkich powierzchni dotykowych tj.: klamki, poręcze, blaty, krzesła itp.;
  • Wnętrze mammobusu jest regularnie wietrzone oraz zostało wyposażone w dodatkowe urządzenie wentylacyjne i dekontaminacyjne;
  • Wyniki badań będą wysyłane listem poleconym/emailem do każdej przebadanej kobiety na adres podany w w ankiecie rejestracyjnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj