Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bądź świadomym rodzicem! Wychowanie może być wielką przyjemnością!

Facebook Twitter

Jak pomóc dzieciom w nauce, jak mówić do maluchów, żeby nie miały wad wymowy i jak wspierać edukację niepełnosprawnych pociech? Między innymi o tym rozmawiano w Akademii Rodzica zorganizowanej w wodzisławskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Wczoraj (23.04.) z okazji Dni Otwartych rodzice mogli wziąć udział w bezpłatnych konsultacjach z pedagogami, psychologami i logopedami:

Na naszych prelekcjach staraliśmy się poruszać tematy, które przede wszystkim są ważne dla rodziców naszych podopiecznych i to są tematy, z którymi często spotykamy się w naszej pracy.

Temat najbardziej na czasie, czyli diagnoza gotowości szkolnej dziecka 6-letniego. To są tematy poruszające kwestie efektywnej nauki czy efektywnego zdobywania nowej wiedzy i umiejętności, zarówno dla dzieci przedszkolnych czy klas I-III czy też również dzieci starszych. Takim ciekawym tematem, który postanowiliśmy poruszyć w tym roku, jest wpływ diety na ADHD. Oczywiście tematy również typowo rozwojowe czy wychowawcze, jak rozmawiać ze swoimi dziećmi, żeby nas słuchały.

– wymieniają pedagog Katarzyna Leśniewska i psycholog Grzegorz Olszar z wodzisławskiej poradni. Rodzice, którzy skorzystali z wykładów wyszli z nich bogatsi przede wszystkim o wiedzę praktyczną:

– usłyszała od mam Monika Sokołowska. Jednym z poruszanych tematów był wpływ diety na ADHD:

To już jest mniej więcej od 30 lat zbadane przez wielu naukowców, szczególnie anglojęzycznych, ale także w Polsce pojawiły się ciekawe prace i prowadzono interesujące badania. I ten związek jest jednoznacznie bardzo silny. Ten wpływ polega na tym, że dziecko ma generalnie za dużo cukrów, białej mąki, konserwantów, barwników, a za mało kwasów omega 3. To, że dziecko ma stwierdzone ADHD, to już jest taka skłonność, natomiast dietą możemy albo pewne objawy wzmacniać, albo je eliminować.

– mówią Olga Przybyła-Kokot i Aleksandra Molęda z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wodzisławiu. Akademia Rodzica to również porady logopedów, jak bawić się z maluchami, żeby wykształcać u nich prawidłową mowę:

Chodzi tutaj o jakieś wzorce wymowy, o to, żeby zwracać się do dziecka poprawnie, żeby nie zdrabniać, nie seplenić, żeby to dziecko miało poprawny, dobry wzorzec, bo wiadomo, że dziecko patrzy na rodzica i z rodzica czerpie wzorce i naukę. Kiedy rodzice mówią zbyt szybko, albo niewyraźnie, albo zdrabniają, to wtedy dzieci naśladują – i to są te złe wzorce.

– wyjaśnia Monika Cichy, logopeda pracująca w wodzisławskiej placówce. Rozwój młodszych dzieci można wspomagać przez zabawę, starszych – technikami, które pomogą im w nauce. Między innymi mnemotechniki:

Takie techniki, które w pewien sposób angażują w uczenie się obydwie półkule mózgowe, dlatego staramy się wytłumaczyć rodzicom w jaki sposób podejść do nauki swojego dziecka i w jaki sposób pomóc mu przy wykorzystaniu całego potencjału jego mózgu.

To może brzmi bardzo poważnie, natomiast w rzeczywistości są to bardzo proste techniki, które każda mama – jestem przekonany – jest w stanie przekazać swojemu dziecku.

Na przykład mapki myśli, metoda słowa-klucza, która pomaga w nauce języków obcych. Mapki myśli są akurat są sposobem, który można wykorzystać na każdym etapie nauki, uczenia się. To techniki, które łączą w pewien sposób teksty pisane, słowo z obrazem, z wyobraźnią. Jest to bardzo pomocne w nauce.

Oczywiście, jak wszystkie techniki, wymagają pewnej wprawy i nabycia pewnych umiejętności, także proszę się nie zrażać, jeżeli nie będzie wychodzić na początku, ale jest to jak najbardziej efektywne.

– dodaje psycholog Grzegorz Olszar. Przypomnijmy, że dwa razy w roku w poradni w Wodzisławiu organizowana jest Szkoła Rodziców, czyli cykl 10 spotkań, w czasie których poruszane są najważniejsze zagadnienia z zakresu rozwoju dziecka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj