Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bądźcie ostrożni wybierając się na grzyby! Ostrzega RDOŚ w Katowicach

Facebook Twitter

Pogoda sprzyja grzybiarzom. Po ostatnich opadach deszczu można spodziewać się ich wysypu w lasach. To dobra wiadomość, jednak wybierając się na grzyby, warto być ostrożnym. O kilku ważnych zasadach przypomina Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Fot. pixabay.com

Mówi Łukasz Zych, rzecznik RDOŚ w Katowicach.

Łukasz Zych: Zanim wyruszysz do lasu, upewnij się, czy nie został on objęty ochroną w formie rezerwatu przyrody lub parku narodowego. Co do zasady zbieranie grzybów i runa leśnego jest tam zabronione. Przed wyprawą do lasów warto też poznać gatunki grzybów, które w nim występują, nie tylko pod kątem tego, czy są one jadalne, ale również, czy nie zostały objęte ochroną gatunkową. Chodząc po lesie, nie niszcz niepotrzebnie runa leśnego, nie łam gałęzi, nie wyrywaj całych grzybów wraz z grzybnią ukrytą w ściółce i co najważniejsze – nie zostawiaj w lesie żadnych śmieci.

A przestrogą dla osób wybierających się na grzyby niech będą też tragiczne informacje z Centrum Zdrowia Dziecka z Warszawy, gdzie zmarli mali Afgańczycy. Dwaj chłopcy, bracia (5 i 6 lat) trafili do szpitala po zjedzeniu muchomora sromotnikowego.

A oto najważniejsze zasady bezpiecznego grzybobrania:

1. Zbieraj tylko te grzyby, co do których jesteś pewien, że są jadalne.
2. Grzyby zbieraj tak, aby nie uszkodzić znajdującej się w podłożu grzybni. Owocniki o pełnym i twardym trzonie delikatnie wykręcaj, a te z miękkim, gąbczastym i puszystym trzonem odcinaj przy samej ziemi.
3. Miejsce po zerwanym grzybie najlepiej przykryć mchem lub ściółką leśną, aby odsłonięta grzybnia nie wyschła.
4. Nie zbieraj grzybów ani zbyt starych, ani zbyt młodych. Ze starych wysypią się zarodniki, z których powstanie nowa grzybnia. Poza tym nawet wśród gatunków jadalnych z czasem mogą pojawić się toksyny powodujące nieprzydatność do spożycia. U młodych grzybów nie wszystkie cechy rozpoznawcze zostały w pełni wykształcone. Możesz je łatwo pomylić z grzybami trującymi.
5. Grzyby pobierają z podłoża występujące tam zanieczyszczenia, dlatego staraj się unikać zbioru w miejscach silnie zanieczyszczonych, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych czy przy poboczach dróg.
6. Zebrane grzyby najlepiej wkładaj do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do plastikowych toreb czy wiader, ponieważ bez dostępu powietrza mogą się w nich wytworzyć szkodliwe dla zdrowia toksyny.
7. Nie niszcz niejadalnych oraz trujących gatunków – nawet one mogą być pokarmem dla niektórych zwierząt i są piękną ozdobą lasów.
8. Chodząc po lesie nie niszcz niepotrzebnie runa leśnego – nie łam gałęzi, nie wyrywaj krzewów.
9. Jadąc na grzyby parkuj tylko w miejscach dozwolonych – nie zastawiaj dróg leśnych i przejazdów pożarowych, nie rozjeżdżaj niepotrzebnie traw.

I przede wszystkim – nie zaśmiecaj lasów – śmieci przyniesione do lasu zabierz z powrotem ze sobą!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024