Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bajki Obywatelskie – Jak czynić dobro? Kolejna edycja

Facebook Twitter

Na świąteczne przedpołudnie o bajkach, które bawią, ale także uczą. Ruszyła kolejna edycja bajek obywatelskich, która będzie skupiała się na edukacji małych obywateli. Chodzi o to, aby o trudnych sprawach związanych z postawami obywatelskimi, mówić tak, aby rozumieli to najmłodsi.

O bajkach obywatelskich opowiadała nam Agnieszka Pytlik z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku:

To jest całkiem nowe pojęcie, które pojawiło się parę lat temu w momencie pisania pierwszego projektu, z takiej potrzeby, aby dotrzeć do najmłodszych obywateli. Żeby nauczyć ich takich nawyków, jak zostać dobrym obywatelem. Forma bajki? Bo edukujemy ich przez zabawę, przez takie właśnie elementy i stąd pomysł, żeby to połączyć.

To już druga edycja projektu, w poprzedniej, poza grupą gimnazjalistów, wzięli udział m.in. Ania Wyszkoni, Leszek Blanik czy Marian Dziędziel:

Zapraszaliśmy wtedy gimnazjalistów z terenu powiatu wodzisławskiego, oni wyjechali na jedne warsztaty, gdzie uczyli, się jakie są postawy obywatelskie, jak napisać bajkę i jak w tej bajce przemycić takie wzorce obywatelskie, żeby maluchy, którym te bajki są czytane, mogły sobie te postawy przyswoić.

W tym roku w projekcie weźmie udział około 30 rybnickich gimnazjalistów. Co ważne, cały projekt zostanie rozszerzony o kolejne elementy:

Mamy dodatkowe warsztaty z grafiki, żeby młodzież sama mogła grafikę do tych swoich bajek stworzyć. Będą też wizyty studyjne, bo wiedzieliśmy w tej poprzedniej grupie, że zabrakło integracji.

Jak przekonuje Agnieszka Pytlik,  takie projekty są potrzebne, ponieważ nie wszystkiego możemy nauczyć dzieci w szkole:

O poprzedniej edycji bajek obywatelskich, przygotowanych przez rybnicki CRIS, pisaliśmy tutaj, można posłuchać jak brzmią w wykonaniu Leszka Blanika, Mariana Dziędziela czy Ani Wyszkoni a także Taduesza Skatuły, Adama Gizy, Remigiusza Rączki i Roberta Krzyżaniaka z Radia 90.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj