Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Balon Laboratorium Kontroli Atmosfery latał nad regionem [FOTO,WIDEO]

Facebook Twitter

Balon Laboratorium Kontroli Atmosfery Uniwersytetu Śląskiego krążył w naszym regionie. To był pierwszy lot w rejonie Rybnika. Balon wystartował wczoraj (11.01.) z placu obok pałacu w Rzuchowie.

Naukowcy badają powietrze już od metra nad ziemią. Potem kolejne warstwy, kolejne poziomy

– mówi Radiu 90 profesor Iwona Jelonek z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego:

Jest to o tyle interesujące, że urządzenia, które będą zamontowane i są w tej chwili zamontowane na koszu balonu, będą wznoszone na bardzo dużą wysokość i na każdym poziomie tej wysokości, będą odczyty pomiarów pyłów zawieszonych, tlenków siarki, tlenków azotu. Aparatura da nam odpowiedź na to, co znajduje się w tym medium, które nas otacza i którym oddychamy na co dzień.

Na wyniki trzeba poczekać, bo planowane są kolejne loty na terenie całego Śląska. Mariola Jabłońska z Uniwersytetu Śląskiego, opiekunka Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery podkreśla, że balon jest bardzo potrzebny, naukowcy teraz rozpoczynają badania w rejonie największych zanieczyszczeń:

Planujemy pomiary stężenia pyłów PM10, PM1 i PM2,5. Będziemy analizować nanocząstki, które występują w atmosferze, a także gazy tlenek węgla, dwutlenek węgla, lotne związki organiczne, chlor, amoniak i wiele innych.

Radio 90: Człowieka spacerującego po ziemi interesuje to, co jest na wysokości jego nosa. Pani bada nieco wyżej.

Tak, zależy nam na tym, żeby zobaczyć jak rozprzestrzeniają się te zanieczyszczenia, do jakich wysokości, na jaką odległość. Stąd też dzisiaj lot laboratorium mobilnego, które wykorzystuje załogowy balon na ogrzane powietrze. Jest to pierwsze w Polsce tego typu laboratorium i jedno z nielicznych w Europie o ile nie jedyne.

Lot Laboratorium Kontroli Atmosfery Uniwersytetu Śląskiego z Rzuchowa, odbył się w ramach współpracy, jaką rozpoczęła z uczelnią opiekująca się pałacem w Rzuchowie, Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Mówi jej dyrektorka Ewa Mackiewicz:

Jest to początek współpracy, którą nawiązaliśmy w lipcu z Uniwersytetem Śląskim i mamy nadzieję, że tego typu wydarzeń takich naukowych będzie coraz więcej. To pierwszy ale nie ostatni lot, który będzie tutaj z naszego terenu się odbywać.

ULKA to wspólne przedsięwzięcie naukowców z trzech wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Wydziału Nauk o Ziemi, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii. Pierwsze loty odbyły się w centrum województwa w 2017 roku.

Więcej w programie Eko patrol w najbliższą sobotę (16.01.) w Radiu 90.

Galeria zdjęć:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj