Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Banksy w Jastrzębiu- Zdroju. Wystawa „Banksy i inni, czyli zobaczone na ulicy”

Facebook Twitter

Po wystawie z dziełami Zdzisław Beksińskiego, w Jastrzębiu- Zdroju kolejny hit. Wystawa „Banksy i inni, czyli zobaczone na ulicy” w galerii Ciasta, do obejrzenia do 15 grudnia. Będą na niej 3 prace Banksy'ego, najsłynniejszego artysty tworzącego graffiti.

fot..facebook.com/Galeria.Ciasna

Dlaczego wystawa nazywa się „Banksy i inni”?

Są na niej 3 prace tego artysty, oczywiście nie zeskrobane z muru, ale reprodukcje wypuszczone za jego aprobatą w krótkich seriach przez Laz Inc.

Banksy jest postacią tajemniczą, nikt nie zna jego tożsamości, nikt nie widział jego twarzy. To znaczy nikt z mainstreamowych mediów, instytucji rządowych i innych legalsów. To nie znaczy, że żyje w pustelni, żywiąc się korzonkami. Zaczynał jako londyński graficiarz, jeden z wielu, ale jego autentyczny talent plastyczny oraz przesłania, jakie niosły jego prace, spowodowały, że stał się, jak to się obecnie nieładnie mówi, „ikoną grafitti”. Jego prace nie dość, że stanowią wyzwanie i niosą treści pacyfistyczno- anarchistyczne, są obiektem pożądania zbieraczy, a tym samym handlu na dużą skalę. Obraz Banksy’ego „Dziewczynka z balonikiem” został sprzedany na aukcji Sotheby’s za ponad milion funtów i, zaraz po zakończeniu licytacji, zniszczony. Autor zamontował w ramie niszczarkę! Złośliwość rzeczy martwych sprawiła, że niszczarka się zacięła, pozostawiając sporą część obrazu nienaruszoną (a podczas prób tak dobrze szło). Cóż, obraz wraz z ramą, niszczarką i wstążkami pociętej dolnej części, został ponownie wystawiony na licytację i uzyskał 16 milionów funtów, już pod nową nazwą „Love in the bin” (Miłość w śmietniku). Jeden obraz, dwie aukcje i performance na dodatek, cały Banksy. Obecnie każdy może sobie kupić choćby magnesy na lodówkę z jego obrazami, ale tu już często są one spiracone.

fot.pixabay.com

Banksy ma wielu naśladowców i plagiatorów, przy większych projektach korzysta z pomocy innych graficiarzy, pozostając jednak anonimowy. Oprócz wspomnianych wyżej prac Banksy’ego na wystawie będą jeszcze wisieć co ciekawsze plakaty muzealne, wystawowe, muzyczne i filmowe z Francji i Czech. Proszę zwrócić uwagę na akcent polski – czeski plakat filmowy z Bolkiem i Lolkiem – „Velké putování Bolka a Lolka”.

– piszą organizatorzy.

Wystawa „Banksy i inni, czyli zobaczone na ulicy” będzie trwać do 15.12.2022 r.

fot.facebook.com/Galeria.Ciasna

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj