Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Baran, byk, panna i… krokodyl?” Muzeum w Raciborzu zaprasza na wykład

Facebook Twitter

W piątek (6.03.) o 17.00 w budynku ekspozycyjnym przy ul. Gimnazjalnej 1 wykład Sławomira Pastuszki. Będzie o znakach zodiaku jako intrygującym motywie wystroju synagog.

Znaki zodiaku należą do jednych z najciekawszych motywów w sztuce synagogalnej, a ich znaczenie jest szerokie i nawiązuje przede wszystkim do miesięcy żydowskiego kalendarza. W przypadku większości znaków to, co przedstawiano, było zgodne z nazwą konstelacji. Dlaczego więc zobaczyć możemy także krokodyla, kury czy centaura?

Sławomir Pastuszka (ur. 1990 w Pszczynie) – doktorant w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w latach 2015-2017 redaktor naczelny czasopisma naukowego „Judaista”. Wśród jego zainteresowań znajduje się historia Żydów w Pszczynie i Górnym Śląsku, historia Żydów w Polsce po 1945 r., genealogia, epigrafika hebrajska, cmentarze żydowskie, sztuka ze szczególnym uwzględnieniem wystroju malarskiego synagog. Autor licznych publikacji dotyczących epigrafiki, polichromii synagogalnych oraz Żydów pszczyńskich i krakowskich, w tym siedmiu książek. Członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Nauczyciel kultury żydowskiej w E-Szkole Lauder Polska. Od 15 lat opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie, gdzie prowadzi zaawansowane prace renowacyjne. Za swoją działalność na rzecz zachowania dziedzictwa Żydów pszczyńskich wyróżniony Nagrodą Burmistrza Pszczyny, a także nominowany w 2016 roku do prestiżowej Nagrody POLIN.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021