Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Barbórka 2020: Orkiestra górnicza Jastrzębskiej Spółki Węglowej koncertuje w Radiu 90 [WIDEO]

Facebook Twitter

Dziś dzień wyjątkowy, na który czekają wszyscy górnicy- Barbórka. Z tej okazji wspólnie z orkiestrą górniczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej nagraliśmy specjalny wywiad połączony z koncertem.

Rozmawialiśmy z Władysławem Mołdrzykiem, dyrygentem orkiestry górniczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Radio 90: Mamy czas pandemii. Jak sobie radzi orkiestra?

Władysław Mołdrzyk: Trzymamy się jakoś, ale nie jest lekko. Ilość koncertów, jakie zawsze graliśmy – i to nie od teraz, ale już od marca – radykalnie się zmniejszyła, więc gramy o wiele, wiele mniej niż to było do tej pory. To tez widać przy Barbórkach, bo dla nas zawsze Barbórki zaczynały się już w połowie listopada. Były gwarki, były biesiady, koncerty dla załogi. W tym roku niestety tego nie będzie.

Radio 90: W tym roku z dużymi ograniczeniami, ale to okres przejściowy.

Władysław Mołdrzyk: No mamy taką nadzieję. W tamtym roku udało nam się obudzić mieszkańców razem z innymi orkiestrami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, udało nam się pobudzić mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Mamy nadzieję, że ta tradycja wróci i w przyszłym roku będziemy mieli okazję już od rana zagrać dla mieszkańców Jastrzębia.

Radio 90: Orkiestry górnicze są nadal popularne?

Władysław Mołdrzyk: Oczywiście, że tak. Bez orkiestry górniczej nie ma biesiady. Ci wszyscy, którzy mieli okazję choć raz być na gwarkach, być na biesiadzie, nie wyobrażają sobie, żeby taka impreza odbyła się bez orkiestry górniczej, która przygrywa, która bawi, która jest nieodłącznym elementem tych imprez.

Radio 90: Orkiestra, którą Pan dyryguje chce grać, chce występować?

Władysław Mołdrzyk: Ja muszę powiedzieć, że często dostaję telefony z pytaniami, kiedy mamy próbę, kiedy zagramy jakiś koncert, bo tego wszystkim brakuje. W obecnym okresie tych koncertów jest o wiele mniej, natomiast nie da się ukryć, że wszyscy z utęsknieniem czekamy, na moment, w którym znowu będziemy mogli często się pokazywać i grać jak dotychczas.

Radio 90: Dziś mamy dzień szczególny, Barbórkę, święto wszystkich górników. Przygotowaliśmy specjalny koncert na tę okazję- zaprośmy.

Władysław Mołdrzyk: Drodzy górnicy, zapraszamy Was do odsłuchania tego koncertu, który mogliśmy dzięki pomocy Radia 90 dla Was nagrać. Jest to krótki koncert z bardzo fajnymi melodyjkami, które znacie, które co roku gramy na imprezach Barbórkowych. Życzymy Wam opieki św. Barbary, tyle wyjazdów ile zjazdów i do zobaczenia na koncertach, na biesiadach i na Gwarkach. Do zobaczenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj