Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Damian Mrowiec: „Bardzo dobrze, że nie dojdzie do podziału gminy!”

Facebook Twitter

W minioną niedzielę (6.01.) mieszkańcy Świerklan i Jankowic mogli wyrazić swoje zdanie w sprawie rozłączenia obu gmin. Zabrakło 3 procent głosów, by wyniki referendum można było uznać za ważne. Grupa inicjatywna nie składa jednak broni. A my o komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy rybnickiego starostę.

Ze starostą powiatu rybnickiego spotkał się Arkadiusz Żabka:

Czy to dobra wiadomość, że referendum jest nieważne i Jankowice się nie odłączą?

Dla tych, którzy referendum przygotowali to zła wiadomość, dla pozostałych mieszkańców gminy, chyba dobra. Starosta nie pojmuje tego w kategoriach takich prywatnych. Z punktu widzenia starostwa chyba lepiej, że jest jedna gmina. Starajmy się żyć tak, by rozumieć się wzajemnie, móc wzajemnie te problemy rozwiązywać. Myślę, że radni z Jankowic i radni ze Świerklan mają wystarczająco dużo okazji, by razem coś zorganizować, coś dobrego zrobić. Ja mówię o tym bardziej z punktu widzenia finansowego, ekonomicznego, i biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, które by czyhały na nową jednostkę, co oczywiście nie wyklucza tego, że być może w przyszłości taka jednostka, taka gmina powstanie.

Jest Pan socjologiem z wykształcenia… Jak Pan ocenia tego typu procesy społeczne, jak szukanie własnego miejsca w świecie?

Ja sie z tego cieszę, że na terenie powiatu i w całym kraju również, obserwujemy takie ruchy, bo to świadczy o tym, że ludzie tę własną tożsamość rozumieją tak bardzo emocjonalnie. Z punktu widzenia danej grupy jest to korzystne, że ludzie się wzajemnie rozpoznają, te interakcje między nimi są na tyle ważne, że chcą je pokazywać na zewnątrz. Ale z drugiej strony musimy pamiętać również o tym, że żyjemy w świecie coraz większych ograniczeń finansowo-ekonomicznych, prawnych, legislacyjnych. I często okazuje się, że takie inicjatywy są dla ich organizatorów bardziej zagrożeniem, problemem niż wyzwaniem. Także demokrajca tutaj nie ułatwia życia wszystkim, którzy chcieliby wybijać się na własną niezależność…

Jakie wnioski powinny płynąć z wyników tego referendum?

Te wnioski przede wszystkim powinny płynąć w kierunku wójta i rady. Oni powinni wziąć pod uwagę jednak taką postawę tych mieszkańców, ponieważ wynik jest jaki jest, ale okazuje się, że mieszkańcy Jankowic byli dosyć zdyscyplinowani i tutaj należałoby uwzględnić ich głos w budżecie, w planach, w dialogu społecznym. Także to niewątpliwie są wnioski dla osób rządzących. Również jest wniosek dla mieszkańców Jankowic, by jeśli akcja będzie zorganizowana raz jeszcze – czytałem, że grupa nie składa broni – to być może należałoby wszystko przygotować dokładniej od strony logistycznej, bo determinacji, co trzeba przyznać, nie zabrakło…

Wyniki referendum:

  • Głosowanie przeprowadzono w dniu 6 stycznia 2013 r.
  • Liczba osób uprawnionych do głosowania – 9224
  • Liczba kart ważnych (osób, które wzięły udział w głosowaniu) – 2498
  • Liczba głosów nieważnych – 34
  • Liczba głosów ważnych – 2463
  • Liczba głosów pozytywnych „TAK” – za odłaczeniem Sołectwa Jankowice –  2325
  • Liczba głosów negatywnych „NIE” – przeciw odłaczeniu Sołectwa Jankowice – 138
  • Frekwencja – 27,08 %
  • Wynik – referendum jest NIEWAŻNE

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj