Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

”Bardzo się cieszymy!”. Niepełnosprawni uczniowie doczekali się w końcu nowoczesnej windy

Facebook Twitter

Niepełnosprawni uczniowie doczekali się w końcu nowoczesnej windy. Zastąpiła ona stary zacinający się dźwig. W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim oddano wczoraj (2.03.) ją do użytku.

Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z nauczycielami oraz dyrektorem placówki:

Bardzo się cieszymy, że mamy nową windę, nie trzeba otwierać drzwi, jadę z wózkiem, winda się sama otwiera, jest większa i nie zacina się tak jak tamta.

Mieliśmy dźwig, bo to nie była winda, dźwig był już kilkunastoletni i nagminnie się nam psuł. Elementy sprowadzone ze Szwecji to za duże pieniądze, nie było sensu inwestować dalej w sprzęt, który jest przeżytkiem. Ta winda którą mamy powinna posłużyć wiele lat, dla dzieci które mają dysfunkcję ruchu zrobienie tej windy jest ułatwieniem życia.

 

Starosta wodzisławski nie krył radości z tej inwestycji:

Leszek Bizoń: Bardzo cieszy ten krok, bo akurat ta szkoła jest największą w powiecie wodzisławskim która zajmuje się kształceniem, nauką i opieką nad osobami z niepełnosprawnościami różnego typu, dostosowanie tej szkoły czy uruchomienie windy w tej szkole było dla nas od dawna priorytetem i cieszymy się, że udało się to zrealizować i ta szkoła ma w końcu windę z prawdziwego zdarzenia.

Oddanie do użytku windy cieszy, ale martwi że jest jeszcze sporo miejsc w województwie śląskim które potrzebują takich inwestycji. Jan Wroński, dyrektor katowickiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przyznał że sporo jest jeszcze do nadrobienia w tym zakresie:

Jan Wroński: Jeszcze mamy bardzo dużo do zrobienia, to wynika z opóźnień, a przede wszystkim z wadliwych realizacji inwestycyjnych, bo w dawnych latach budownictwo szło w ten sposób, aby koszty były najniższe, więc mieszkańcy niskich budynków wielorodzinnych nie mogli posiadać możliwości korzystania z wind, nie robiono podjazdów, a wiele było różnorodnych barier, świadomie czy nie nieświadomie popełnianych przed budownictwo.

 

Koszt budowy nowej windy, który wyniósł 440 tysięcy złotych sfinansował wodzisławski powiat, 124 tys. zł stanowiło dofinansowanie z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2024