Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Baron cygański” w WCK

Facebook Twitter

Tytuł, który na stałe wszedł do repertuaru Opery Śląskiej. Inscenizacja, która od lat niezmiennie zachwyca publiczność, do tego bajeczna scenografia, piękne kostiumy oraz znakomici wykonawcy. Operetka "Baron cygański” na deskach Wodzisławskiego Centrum Kultury.

„Baron cygański” jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka z końca XIX wieku zamknięta w trzech aktach, w której nie brakuje pięknych kostiumów, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekającej muzyki, popisów wokalnych i wspaniałych scen baletowych. Całości dopełni Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Maestro Krzysztofa Dziewięckiego. To arcydzieło gatunku o wyjątkowym uroku i porywającej sceniczności.

Sandor Barinkay pragnie odzyskać rodowe posiadłości. Nie jest to jednak łatwe…Ojciec Barinkaya zmarł przed ćwierćwieczem na zesłaniu, a choć kraj został wyzwolony  z tureckiej niewoli, majątek trafił w różne ręce. Są co prawda świadkowie pamiętający tamte czasy –chociażby stara Cyganka Czipra, która chętnie świadczyć będzie na rzecz młodego Sandora. Jednak przedsiębiorczy hodowca świń – Kalman Żupan – nie bardzo jest zadowolony z przywrócenia majątku prawemu właścicielowi. Za to chętnie wydałby za Sandora swoją córkę Arsenę. Ta jednak zakochana jest z wzajemnością w Ottokarze – synu swojej bony Mirabelli. Jest w tej operetce też i skarb, który ponoć ojciec Sandora zdobył na Turkach a następnie gdzieś ukrył… Pojawia się też piękna cyganka Saffi, której wdziękom Sandor oprzeć się nie może; przystaje więc do Cyganów i przyjmuje tytuł barona cygańskiego… Tak zaczyna się akcja operetki, prowadząca – po wielu perypetiach  i zawiłościach – do szczęśliwego finału.

„Baron cygański” w Wodzisławskim Centrum Kultury w niedzielę (12.01.) o godzinie 18.00

Libretto: Ignaz Schnitzer

wg opowiadania M. Jōkaia Saffi

tekst polski: Krystyna Chudowolska

Realizatorzy spektaklu:

  • kierownictwo muzyczne – Krzysztof Dziewięcki
  • reżyseria i choreografia – Henryk Konwiński
  • dekoracje – Ireneusz Domagała
  • kostiumy – Małgorzata Słoniowska

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj