Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Barszcz Sosnowskiego na Osiedlu Pawłowice? Nie, fałszywy alarm

Facebook Twitter

"To nie jest barszcz Sosnowskiego"- uspokajają w Urzędzie Gminy Pawłowice. Pod koniec tygodnia zgłoszono do nich podejrzenie występowania groźnej rośliny na Osiedlu Pawłowice. Ta trująca roślina, która może wywołać niebezpieczne poparzenia, miała znajdować się między ul. Poligonową a ul. Łączną (wzdłuż hałdy).

fot. cor125 / pixabay.com

Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa przeprowadzili wizję w terenie i nie znaleźli żadnych stanowisk barszczu Sosnowskiego. Na wspomnianym obszarze występował barszczy zwyczajny (Heracleum sphondylium) oraz biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum L.), które, choć z wyglądu nieco podobne do barszczu, są dużo mniejsze i nie są niebezpieczne dla człowieka.

– piszą urzędnicy z Pawłowic.

fot.pawlowice.pl

Barszcz Sosnowskiego przypomina wyglądem kwitnący koper, jest jednak większy, ma charakterystyczne rozłożyste białe kwiatostany i duże liście. Osiąga nawet do 5 metrów wysokości, rośnie w dużych skupiskach. Ładnie wygląda, ale jest mocno trujący, powoduje poparzenia. Po zetknięciu z ciałem na skórze pojawiają się swędzące bąble, bolesne owrzodzenia pozostawiające brązowe blizny. Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, przy wysokiej temperaturze. Jak mówią specjaliści wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną, poprzez to co wydziela chwast, może doprowadzić do poparzenia skóry.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021