Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Basen Pomysłów, czyli Dzień Konsultacji w Rydułtowach

Facebook Twitter

Przewrotna nazwa ma przyciągnąć uwagę mieszkańców. To propozycja dla Rydułtów. Basen Pomysłów, czyli Dzień Konsultacji już w najbliższą sobotę (13.05.).

Jest to kolejne wydarzenie, które ma na celu ożywić ulicę Ofiar Terroru w ramach projektu „W cieniu Szarloty- jak wydobyć potencjał miasta Rydułtowy”.

Katarzyna Chwałek-Bednarczyk: Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu na terenie miasta działały dwa baseny. Dziś takich miejsc już nie ma i mieszkańcy wspominają je z ogromną nostalgią i tęsknią za takimi miejscami rekreacji i wypoczynku. Jest to temat nadal żywy, nadal podejmowany, więc uczyniliśmy z tego basenu taki haczyk na mieszkańców, którzy chcą się podzielić swoimi pomysłami na to miasto, którzy chcą, żeby to miasto cały czas się rozwijało, żeby było fajnym miejscem do życia, do spędzania czasu wolnego, a także do pracy. Stąd też właśnie basen pomysłów.

-wyjaśnia Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, dyrektorka Rydułtowskiego Centrum Kultury „Feniks”. Zaplanowano spotkania i warsztaty zarówno dla dorosłych mieszkańców, jak i dla tych najmniejszych:

Dorota Honisz: Będziemy układać klocki Lego i budować moje idealne miasto i omawiać, jak ono powinno wyglądać, jakie funkcje powinno spełniać i jakich użytkowników, do czego zapraszać. Najmłodsze dzieci od godziny 10.00 do 12.00 opowiedzą nam o tym wymarzonym mieście, właśnie budując konstrukcje Lego. Do 12.00 zapraszamy trochę starsze dzieci, które będą mogły innym okiem znowu opowiedzieć o tym mieście, również poprzez budowle Lego. Całe warsztaty będą prowadzone przez doktoranta architektury, który ma doświadczenie i wie, w jaki sposób miasto powinno dobrze funkcjonować i jakie funkcje spełniać, żeby dobrze się w nim żyło.

-mówi Dorota Honisz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS i z Centrum Obywatelskiego Szarlota Lab. Na warsztaty Lego obowiązują zapisy. Od 14.00 spotkanie dla młodzieży i dorosłych mieszkańców Rydułtów, ale też dla grup społecznych działających w mieście o tym, jak poprawić jakość życia dzięki inicjatywom ekologicznym:

Dorota Honisz: Lepsze, czystsze i zadbane Rydułtowy i w jaki sposób możemy to osiągnąć. Zapraszamy też ekspertów, którzy będą nam podsyłać pomysły na innowacje z zakresu ochrony powietrza i bioróżnorodności w mieście. Takie małe innowacje być może dla młodzieży, które mogłyby zbudować małe nawet konstrukcje hoteli dla zwierząt, dla owadów. Być może jakieś mikro przestrzenie zaprojektowane dla małych ogródków, ogródków społecznych, czyli małe, ale takie efektowne miejsca, które będą w Rydułtowach poprawiały w jakiś sposób jakość życia i urozmaicą bioróżnorodność w mieście.

Jest szansa na zdobycie środków, by pomysł na działanie ekologiczne zrealizować w mieście:

Dorota Honisz: To jest budżet w wysokości około 4 tysięcy złotych i do końca maja zgłaszamy swój pomysł na inicjatywę ekologiczną. Wygrana 4,5 tysiąca złotych to zdajemy sobie sprawę, że to nie są bardzo duże pieniądze, ale już są takie, które pozwolą na małe działania w naszym środowisku lokalnym, osiedlowym. Do końca maja czekamy na takie zgłoszenia, na okołoekologiczne rozwiązania dla Rydułtów.

Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z urbanistami z Politechniki Śląskiej. To w sobotę (13.05.) od 16.00:

Janusz Piechoczek: Chcemy, żeby popracowali z mieszkańcami metodą warsztatową. Jak Rydułtowy mogłyby wyglądać w najbardziej newralgicznych punktach miasta. To jest pewnie ulica Ofiar Terroru, być może teren po kopalni po szybie „Leon 3”, jakieś inne punkty na terenie miasta. To jest pierwsze spotkanie i chcemy, żeby to był początek dłuższej współpracy. Chcielibyśmy przede wszystkim włączyć mieszkańców. To jest dzień konsultacji, więc chcemy zacząć od tego, że mieszkańców pytamy o to, jak im się podobają Rydułtowy. Gdyby chcieli się tym miastem pochwalić to, co jest dla nich w tym mieście ważne. Z drugiej strony, czego im w tym mieście brakuje. Myślę, że warsztaty to jest fajna metoda na to, żeby takie informacje wyciągnąć. Bardzo dużo takiej wiedzy mieszkańcy mają, ale nie zdają sobie sprawy z tego, że to jest wiedza cenna, ekspercka. Taka typowo wewnętrzna od ludzi, którzy tam mieszkają i znają to miasto od podszewki.

-zapowiada Janusz Piechoczek z Centrum Obywatelskiego Szarlota Lab. To spotkanie ma być początkiem dyskusji, organizatorzy konsultacji planują kolejne, które doprowadzą do konkretnych inwestycji w mieście. Cały program Dnia Konsultacji w Rydułtowach znajdziecie na radio90.pl. Udział jest bezpłatny.

mat. nadesłane

Linki do zapisów:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj