Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Baszta Rycerska otwarła podwoje. W ten weekend można ją zwiedzać

Facebook Twitter

Od tego weekendu (15-16.04) znów można wejść na wodzisławską wieżę. Baszta Rycerska na Grodzisku jest otwarta w soboty i niedziele, między 12.00 a 18.00.

baszta rycerska
fot. Marcin Giba/wodzislaw-slaski.pl

Widok z Baszty Rycerskiej bywa zaskakujący. Przy dobrej pogodzie widać wschodnie Sudety – opawska część Niskiego Jesionika oraz masyw Pradziada

Baszta Rycerska

fot. wodzislawslaski.pl

Przypomnijmy, Baszta Rycerska wzniesiona na terenie jednej z najstarszych części miasta. Po śmierci fundatora zameczek myśliwski stopniowo popadał w ruinę, a zabudowa, która do niego przylegała, uległa całkowitemu rozpadowi. Do naszych czasów przetrwała jedynie Wieża Romantyczna, która po ponownym odrestaurowaniu przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej w 2004 roku spłonęła, podpalona przez nieznanych sprawców. Teraz po kolejnej kompleksowej renowacji znów można ją odwiedzać.

baszta

Baszta Rycerska na historycznym Grodzisku po gruntownym remoncie  została otwarta 18 lipca 2021 roku. Ten prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej odzyskał dawną świetność, przez co wodzisławianie ponownie mogą korzystać z tego wyjątkowego zabytku, który stał się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Wodzisławia Śląskiego. Tegoroczny sezon ruszy już w sobotę, 15 kwietnia br.

Otoczenie Wieży Romantycznej sprzyja wyciszeniu, kameralnym spotkaniom oraz długim spacerom. Tegoroczny sezon na Baszcie Rycerskiej rozpocznie się w sobotę, 15 kwietnia br. Obiekt będzie otwarty do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele) w godz. od 12:00 do 18:00.

Chętne osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579 lub e-mailowo: d.kornafel@wodzislaw-slaski.pl.

W ubiegłym roku Baszta Rycerska była do dyspozycji odwiedzających w sezonie wiosenno-jesiennym. Drugi sezon po rewitalizacji spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających, o czym świadczą statystyki – obiekt odwiedziło ok. 4 tys. osób.

Baszta Rycerska rewitalizacja

W 2021 roku po wielu latach starań i dążeń partnerów na terenach pogranicza polsko-czeskiego, ten owiany aurą tajemniczości symbol miasta, odzyskał swój dawny blask. Było to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska oraz udziale w projekcie Silesianka – szlaku wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024