Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Baza rodzin w ramach Szlachetnej Paczki została otwarta. Darczyńcy poszukiwani

Facebook Twitter

58 rodzin czeka na pomoc w Czerwionce-Leszczynach, Orzeszu i Ornontowicach. W sobotę (12.11.) otwarta została baza rodzin w ramach 22. edycji Szlachetnej Paczki. W tym rejonie liczba potrzebujących wsparcia stale rośnie.

Teraz czas na to, by zgłaszali się darczyńcy. Już jest ich 18, ale to wciąż za mało, dlatego liderzy z rejonu Czerwionki, Ornontowic i Orzesza apelują o zaangażowanie:

Natalia: Zachęcamy do pomocy, bardzo ważne jest to, żeby się zgłosić jako darczyńca, ponieważ tych darczyńców jest malutko jak na razie. Jako wolontariusze zachęcamy. Darczyńcą może być każda osoba pełnoletnia. Paczkę można robić jako instytucja, szkoła, przedszkole, jako pracownicy. Paczka znajomych, osób ze studiów. Bardzo serdecznie zapraszamy, żeby się włączyć w tę akcję. Bo pomaganie jest fajne, pomaganie łączy. Pomaganie jest wynikiem dzielenia.

– zachęca liderka rejonu, Natalia. Kim są osoby zarejestrowane w bazie?

Marcin: Sytuacje rodzin są różne. Są to rodziny z niepełnosprawnością, gdzie są osoby, dzieci z niepełnosprawnością. Są to osoby starsze, samotne. Są to rodziny po zdarzeniach losowych np. pożar. Bo takie rodziny też mamy w bazie rodzin. Są to też rodziny, osoby młode, które wchodzą w samodzielne życie, dorosłość i tym rodzinom staramy się pomagać. Sytuacje są różne i każda rodzina jest inna, do każdej podchodzimy indywidualnie.

mówi wolontariusz, Marcin.

Rodziny zarejestrowane w bazie mają konkretne potrzeby

– dodaje Paulina zaangażowana w działanie rejonu z Czerwionki-Leszczyn:

Paulina: Potrzeby są różne, to zależy od sytuacji rodziny. Głownie dotyczą one żywności, chemii, środków chemicznych, wyposażenia kuchni, domu – meble, piece gazowe, koce, kołdry, zabawki dla dzieci. Przede wszystkim odzież. Mamy też rodziny, które w swojej sytuacji ze względu na dojazdy, też potrzebują jakiegoś bonu na kurs prawa jazdy. Ponieważ jest dziecko, które zaczyna pełnoletniość i to jest takie wsparcie dla rodziny, gdzie jest na przykład osoba niepełnosprawna, albo chory rodzic. W tym transporcie i dostarczeniu do lekarza czy do szpitala jest to potrzebne. Wtedy prosimy na taki bon na wykup prawa jazdy.

W rejonie Czerwionki-Leszczyn, Ornontowic i Orzesza działa 30 wolontariuszy. Niektórzy po raz pierwszy, niektórzy już po raz kolejny, tak jak Paulina:

Paulina: Mam bardzo miłe wspomnienia po „weekendzie cudów” właśnie w związku z rozmową z darczyńcami. Były to sytuacje, gdzie ludzie opowiadali, że przy tworzeniu tych paczek wszystkich towarzyszą bardzo piękne emocje. Przede wszystkim jest taka integracja, tak samo ci darczyńcy mówili, że to było niesamowite przeżycie przy organizowaniu, przy dogadywaniu się i z rodziną i ze znajomymi. Znowu są jakieś nowe kontakty. Byli też darczyńcy, grupa studencka, niesamowite współdziałanie. To było dla nich też takie piękne.

Jak zostać darczyńcą w ramach Szlachetnej Paczki? Tłumaczy Basia, wolontariuszka Szlachetnej Paczki:

Basia: Nasze rodziny są w takiej bazie i na szlachetnapaczka.pl są one opublikowane. Z powodu przepisów RODO darczyńcy nie wiedzą dokładnie jaka to jest rodzina, a po opisie mogą a ją wybrać.

Weekend cudów, czyli moment, kiedy paczki trafiają do rodzin 10 i 11 grudnia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj