Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Bazylika w Rybniku od niedzieli będzie liczyć wiernych. Jak w innych kościołach?

Facebook Twitter

Codzienna ilość zachorowań na koronawirusa nie napawa optymizmem. Wciąż aktualne są apele o stosowanie zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego. Ważne jest przestrzeganie limitów wiernych w kościołach. Obowiązuje zasada 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Liczenie wiernych od najbliższej niedzieli (28.03.) zapowiedziano w rybnickiej bazylice. Limit wiernych w tej świątyni to 127 osób. Liczenie będzie odbywało się przy wejściu do Bazyliki św. Antoniego na msze święte i nabożeństwa. Parafię zobowiązują do tego normy sanitarne i zalecenia rybnickiej policji. Jeśli będzie potrzeba, zostaną włączone głośniki na zewnątrz, tak będzie również w Triduum Paschalne i w Wielkanoc.

Jeśli będzie potrzeba, zostaną włączone głośniki na zewnątrz, tak będzie również w Triduum Paschalne i w Wielkanoc. A w różnych parafiach w regionie jest różnie. Na przykład w parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach limit wiernych wynosi 40 osób, są liczeni przez kościelnego przy wejściu do kościoła, pozostali mogą brać udział w nabożeństwie na zewnątrz, bo tu też są głośniki albo skorzystać z transmisji online, w telewizji lub w radiu. Wszystkie możliwości są dozwolone. W bazylice w Pszowie liczenie wiernych ułatwiają specjalne naklejki na ławkach, które wyznaczają miejsca, które można zająć i te, które powinny zostać wolne. W ten sposób wiadomo, czy w mszy uczestniczy dozwolone 70 osób.

Parafie są zobowiązane do przestrzegania limitów, a wierni do dezynfekcji, dystansu i noszenia maseczek.

Częsta jest teraz sytuacja, że wierni przyjeżdżają na msze z całej okolicy, do kościołów, które nie są ich parafialnymi, bo w swoich nie mieszczą się w limitach. Tym samym przybywa osób w innych świątyniach

– usłyszeliśmy w jednej z parafii w naszym regionie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj