Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą konsultacje społeczne w sprawie zmian w Strefie Płatnego Parkowania w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Zapowiada je prezydent, Mieczysław Kieca. Przypomnijmy: na ostatniej sesji radni z tzw. Koalicji zaapelowali o ujednolicenie zasad korzystania z miejskich parkingów. Prezydent Kieca podkreśla, że od wielu miesięcy w magistracie trwają prace nad nowymi zasadami.

Pod koniec maja mówiliśmy o tym, że wodzisławscy radni chcą zmian w strefie płatnego parkowania.

Prezydent Wodzisławia podkreśla, że prace nad zmianami trwają:

Myślę, że dla mnie i dla wielu mieszkańców trudne jest do zrozumienia, że np. nie możemy swobodnie korzystać z wykupionego biletu w różnych strefach, jeśli opłata jest ta sama. Tych rzeczy jest wiele, okazuje się, że przeszkoda ma charakter prawny. Część parkingów jest w pasie ruchu drogowego i podlega zupełnie innym ustawom, niż parkingi np. Wałowa, Arendarska, które podlegają innym ustawom. Nie da się tego zrobić w sposób prosty, oczywisty, jedną ustawą. Dlatego po kilkunastu miesiącach prac, opracowano pewien schemat jak zarządzać poprzez jedną spółkę, w naszym przypadku spółkę Domaro, tymi parkingami, tak, żeby to jeden operator próbował ujednolicać pewne rzeczy, niezależnie od podstawy prawnej.

Do wtorku (9.06.) prezydent czeka jeszcze na uwagi i propozycje radnych. Potem przygotowane zostaną różne warianty uchwały zmieniającej zasady funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania, które zostaną poddane konsultacjom społecznym:

Ponieważ tu inny interes i oczekiwania będą mieli mieszkańcy, posiadający swoje nieruchomości, inny interes będą miały osoby zamieszkujące np. w wynajmowanych lokalach na terenie Starego Miasta, i tych lokali jest coraz więcej. Inne oczekiwania będą mieć przedsiębiorcy, którzy chcą mieć zapewnioną swobodę dostaw do sklepów, inną będą mili ci przedsiębiorcy, którzy uważają, że powinna być duża rotacja miejsc, żeby osoby mogły wjechać i zaparkować.

Prawdopodobnie na sesję w sierpniu uda się przygotować ostateczny projekt uchwały, nad którym głosować będzie Rada Miasta:

Pytanie co chcemy osiągnąć i oczywiście w pewnym momencie operator, którym jest nasza spółka, wyliczy te koszty i powie czy za tą usługę, za to co jest zapłacone jest w stanie to sfinansować. Tam pojawiła się kwestia nowych parkometrów z numerami rejestracyjnymi. W toku dyskusji, nie tylko w tym stanowisku, pojawiało się wiele rzeczy. Wszystko kosztuje, strefa też przynosi dochody, więc wszystko trzeba przeliczyć (…).

Powtórzmy: konsultacje społeczne w sprawie zmian w Strefie Płatnego Parkowania w Wodzisławiu ruszą najprawdopodobniej z końcem czerwca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj