Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą lepsze zbiory, bo zakwitną rośliny owadopylne

Facebook Twitter

W Pawłowicach stworzono miejsce z roślinami, które przyciągają owady. W parku przy inhalatorium powstały trzy rabaty miododajnych roślin. Jedna duża za budynkiem i dwie wzdłuż płotu.

fot. pawlowice.pl

Łącznie na powierzchni 140 metrów kwadratowych zasadzono ponad 860 roślin. Wśród nich znalazła się kocimiętka, goździk brodaty, rozchodnik ostry, szałwia, budleja Dawida, berberys, lawenda wąskolistna. Jesienią będzie dodane jeszcze ok. 500 roślin cebulowych.

Rabaty mają nie tylko upiększać teren parku, ale przede wszystkim przyciągać owady, które znajdą tu pożywienie i schronienie. W cieniu drzew stanął okazały domek dla owadów. Podobne, tylko mniejszych rozmiarów, trafiły w maju do gminnych placówek oświatowych. W trakcie ciepłych pór roku zapewniają one owadom nocleg oraz spokojne miejsce do złożenia jaj, zaś zimą – zabezpieczają przed mrozem i wiatrem. Owady, a wśród nich szereg gatunków zasiedlających tego typu domki, (np. samotne pszczoły murarki), odgrywają znaczącą rolę w zwiększeniu zapylania kwiatów roślin owadopylnych. Jak ważny to proces wie każdy, kto hoduje warzywa i owoce.

czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj