Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Będą zmiany w maturach. Sprawdź na czym będą polegać!

Facebook Twitter

W kalendarzach 2015 rok. Rok, w którym zmieniają się zasady egzaminów maturalnych. Z nową maturą zmierzą się na razie uczniowie liceów ogólnokształcących, za rok trafi ona także do techników. Jakie są najważniejsze zmiany w tegorocznych maturach?

Zmiany dotyczą głównie egzaminu z języka polskiego – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 1 imienia Powstańców Śląskich w Rybniku, Tadeusz Chrószcz. W części ustnej nie będzie już przygotowywanej przez ucznia prezentacji:

A jakie są zmiany w maturze pisemnej z języka polskiego?

W tym roku maturzystów czeka także egzamin dodatkowy, który – podkreślmy – jest obowiązkowy:

Dodajmy, że wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie będzie miał wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służyć będzie jedynie przy rekrutacji na studia. To najważniejsze, choć nie jedyne zmiany dla zdających. W nowej maturze są także zmiany organizacyjne, które dotyczą już nauczycieli i komisji egzaminacyjnych. Chodzi między innymi o dokumentację. Na nowych zasadach tworzone będą specjalne arkusze sal, w których przeprowadzane są egzaminy maturalne:

Jedno jest pewne i to się nie zmienia, by zdać maturę trzeba będzie wykazać się swoją wiedzą – dodaje Tadeusz Chrószcz. Czy szkoła jest przygotowana do nowych matur?

Na koniec przypomnijmy aby zdać maturę w 2015 roku abiturient będzie musiał – i tu się nic nie zmienia – uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych, czyli pisemnych i ustnych: z polskiego i języka obcego oraz pisemnego z matematyki. Matury 2015 rozpoczną się gdy… zakwitną kasztany, czyli 4 maja. Tematem zajął się Robert Krzyżaniak.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj