Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Będą znakować rowery w Jastrzębiu

Facebook Twitter

Czas oznakować swój rower. Zachęcają do tego w Jastrzębiu-Zdroju. Tamtejsza Straż miejska po raz kolejny zaprasza mieszkańców miasta na darmowe znakowanie jednośladów, które zaplanowano w środę (31.07.). W przypadku kradzieży roweru szansa, że powróci do właściciela- wzrasta. Znakowanie jest bezpłatne i nie zmienia wyglądu jednośladu.

Rozmawialiśmy z Aleksandrem Kaszakiem ze Straży Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju:

Znakowanie rowerów polega na naniesieniu takiego specjalnego syntetycznego DNA. Jest to metoda nieinwazyjna, samo oznaczenie jest na rowerze niewidoczne. Polega ona na naniesieniu specjalnego środka na rower, w tym środku jest identyfikacyjny kod. Ten kod jest wprowadzany do bazy, spisywane są również cechy indywidualne roweru takie jak: marka, kolor, osprzęt. Oczywiście również wprowadzane są dane właściciela, na tej podstawie rower jest możliwy do zidentyfikowania.   

Do tej pory w Jastrzębiu oznakowanych zostało ponad 360 rowerów. Czy pomogło to już odzyskaniu jakiegoś jednośladu?

Ta metoda znakowania rowerów jest stosowana przez naszych kolegów z Czech od wielu lat i na podstawie ich doświadczeń stwierdzamy, iż rzeczywiście odnalezienie takiego oznakowanego roweru jest dużo, dużo prostsze. Na dziś nie mieliśmy zgłoszenia o kradzieży takiego roweru, ja dodam jeszcze, iż oznakowany rower ma na sobie oznakowaną nalepkę informującą potencjalnego złodzieja, iż jest ten rower oznakowany syntetycznym DNA. Być może ta nalepka uchroniła już nie jeden rower przed kradzieżą.

Akcja znakowania rowerów w środę przed siedzibą jastrzębskiej Straży Miejskiej w godzinach od 15:00 do 17:00. Komu nie uda się oznakować roweru teraz, będzie mógł to zrobić podczas kolejnej akcji, która zaplanowano na 28 sierpnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2020