Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Będzie drożej w raciborskich żłobkach

Facebook Twitter

Drożej za żłobki w Raciborzu. Decyzje w tej sprawie podjęła Rada miasta. Po uprawomocnieniu się uchwały, a więc od marca 2020 roku opłata stała wzrośnie z obecnych 250 zł do 330 zł. Z 6 do 7 złotych, wzrośnie także stawka za wyżywienie.

Przyczyną podwyżki są większe prognozowane wydatki żłobka m.in.: na wynagrodzenie pracowników, energię elektryczną, wodę i ścieki, zakup gazu oraz zakup materiałów i wyposażenia. Opłata stała, którą ponoszą rodzice, pokrywa zaledwie 30 proc. rzeczywistych kosztów, jakie wiążą się z pobytem dziecka w żłobku. Pozostałą część pokrywa Gmina. Jak tłumacza swoją decyzję tutejsi samorządowcy, wysokość stałej opłaty za żłobek miejski w Raciborzu i tak należy do najniższych w regionie: Rybnik to 400 zł, Wodzisław Śląski 450 zł a Żory 739 zł.

Opłata stała

Opłata w wysokości 330 zł obejmuje pobyt dziecka w żłobku w wymiarze max. 10 godzin. Za każdą dodatkową godzinę opieki pobierane jest 25 zł.

Na 25% ulgę od opłaty stałej na drugie dziecko, mogą liczyć rodzice, którzy do miejskiego żłobka odprowadzają rodzeństwo. Całkowicie zwolnieni są rodzice z opłaty za trzecie i każde kolejne dziecko korzystające z usług żłobka, a także rodzice korzystający z opieki Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podczas przerwy, 50% mniej

Zgodnie z treścią uchwały, w przypadku wystąpienia dwutygodniowej przerwy w miesiącach wakacyjnych, opłata za świadczenia w żłobku wyniesie 165 zł ( 50% opłaty stałej). Wakacyjna przerwa w tym roku planowana jest w okresie od 18.08 – 31.08.

Wzrasta stawka za wyżywienie z 6 na 7 zł

Uchwała określa ponadto maksymalną wysokość ponoszonej przez rodziców obowiązkowej opłaty za wyżywienie za każdy dzień pobytu w kwocie 12 zł, jednakże faktyczną wysokość opłaty ustala dyrektor żłobka. Decyzją dyrektora żłobka obowiązująca obecnie dzienna stawka za wyżywienie tj. 6 zł z dniem 1 marca wzrośnie o 1 zł i wynosić będzie 7 zł/dzień.

Zwiększenie stawki pozwoli na utrzymanie zbilansowanego, zgodnego z normami, niezbędnego dla prawidłowego rozwoju małego dziecka żywienia w Żłobku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj