Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Ignacy zaprasza! Będzie kolejowa makieta modułowa i warsztaty modelarskie

Facebook Twitter

W najbliższy weekend (12-13.06.) pasjonaci kolei powinni zawitać do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Kolejowa makieta modułowa, warsztaty modelarskie dla dzieci, spotkanie z konduktorem Kolei Śląskich to część atrakcji, jakie w najbliższy weekend zagoszczą w Niewiadomiu.

Modelarze z Beskidzkiej Gruby Modelarskiej zaprezentują makietę w skali H0. Odwzorowuje ona fragment istniejącego szlaku kolejowego. Makieta budowana jest od kilku lat. Jej twórcy ze szczegółami odtworzyli nie tylko infrastrukturę kolejową, ale i cały otaczający ją krajobraz. Makieta będzie dostępna w sobotę (12.06.) w godzinach 10.00-18.00, a w niedzielę (13.06.) w godzinach 9.00-17.00.

Ponadto, dla dzieci prowadzone będą warsztaty modelarskie pod okiem modelarzy ze stowarzyszenia „Modelarstwo i edukacja”. Mali uczestnicy będą mogli zbudować własny model pociągu i stworzyć miniaturową makietę. Dzieci będą mogły także wczuć się w rolę maszynisty i samodzielnie pokierować pociągami na makiecie kolejowej przygotowanej specjalnie dla nich.Dodatkową atrakcją będzie spotkanie z panem Przemysławem Brychem, popularyzatorem transportu szynowego, zwanym w świecie nowych mediów – Konduktorem Przemkiem. Odbędzie się ono w sobotę (12.06.) o godz. 16.30. Pracownik Kolei Śląskich opowie jak wygląda praca konduktora oraz kierownika pociągu Kolei Śląskich. Zdradzi też szczegóły ostatniej podróży pociągiem do Czarnogóry.

Kopalnia Ignacy

Z kolei w niedzielę (13.06.) o godz. 15.00 Andrzej Adamczyk, regionalny popularyzator historii poprowadzi wykład o dziejach transportu szynowego w Niewiadomiu. Tutejsza stacja kolejowa powstała już w 1858 roku, a tuż obok bocznica obsługująca pobliską kopalnię.

Kopalnia żywotnie związana była z linią kolejową. To właśnie dzięki kolejnictwu przetrwała do naszych czasów. O oczywistych i mniej oczywistych związkach świata kolei i świata górników chcemy opowiedzieć w najbliższy weekend

– zapowiada Marek Gołosz, p.o. dyrektora Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Kopalnia Ignacy

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej na Starym Kontynencie. Kopalnia Ignacy została założona w 1792 roku po nazwą „Hoym”. Jest jedną z najstarszych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku. To tu zaczęła się rewolucja przemysłowa na ziemi rybnickiej. Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Turyści mogą zwiedzić maszynownię szybu Głowacki z maszyną parową z 1900 roku, wystawę „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”, udostępnioną dzięki uprzejmości Muzeum w Rybniku, a także wejść na dawną wieże ciśnień i podziwiać urzekającą panoramę Krainy Górnej Odry.

Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa pt. „Wiek pary” obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.

Kopalnia Ignacy

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2021